Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bugün kulaklık alırken nelere dikkat edilir rehberimizle karşınızdayız. Bu yazıda alacağım kulaklıkta hangi özellikler olmalı ? Kulaklık alırken nelere dikkat edilmeli ? Kulaklık alırken nelere dikkat edilir ? Gibi soruları yanıtlayacağız. Herkes hazırsa madde madde başlayalım.

1) KULAKLIK TİPİ:

İnair: Taşınması kolaydır fazla yer kaplamaz. Kulak üstü modellerden daha ucuzdur. Ses izolasyonu diğer tiplere göre daha iyidir bu sebepten düşük ses seviyesinde kullanılabilir. Sub frekanslarında diğerlerine göre daha başarılıdır. Eksi olarak kulak içi olduğu için kulak zarına zarar verebilir. Temizlenmezse kulak içine mikrop ve bakteri girişine sebep olur. Kalitesiz olanlar kulaktan düşebilir, çukurlaşır.

inAir Kulaklık

Earbud: Tam izole etmez. Ses kalitesi düşüktür. En az verimle çalışan kulaklık tipidir. Kullanım ömrü kısadır sürekli arızalanır. Basslara duyarsızdır istenen bass hissini vermez.

Earbud Kulaklık

Kulak Üstü: Taşınması kulakiçine göre zordur. Çok yer kaplar. Diğerlerine göre daha pahalıdır. Kullanım ömrü daha uzundur. Modelden modele değişmekle beraber sürücü içerdiği için en iyi ses kalitesini verir. Düşük ses seviyesinde kullanılabildiği için daha sağlıklıdır. Daha az güç tüketir. Alınacaksa sıkmayan, ayarlanabilen, deri kumaşa sahip modeller alınmalıdır.

Kulak Üstü Kulaklık

Diğer maddeye geçmeden önce bu kısmı özetlersek öncelikle Earbud kulaklıklardan kesinlikle uzak durun. Spor yaparken veya yürüyüş yaparken kullanacaksanız İnair kulaklık alabilirsiniz. Uzun ömürlü olsun, sağlam olsun, bassları tizleri tam hissedeyim diyorsanız kaliteli kulak üstü kulaklık alın.

2) FREKANS ARALIĞI:

Hz ile ifade edilir. Frekans aralığı ne kadar geniş olursa ses o kadar kaliteli çıkar çünkü ses frekans çeşitliliğinden dolayı daha ayrıntılı olur.

20Hz – 25000Hz == tiz sesli kulaklık.

10Hz – 20000Hz == bass sesli kulaklık.

15Hz – 22000Hz == ideal sesli kulaklık.

5Hz – 25000Hz == bass ve tizi doruklarında yaşatan kulaklık.

3) SES HASSASİYET SEVİYESİ(db):

Kulaklığın takılı olduğu cihazdan aldığı elektrik enerjisini ne kadar ses enerjisine çevirdiğini gösterir. Ne kadar fazla o kadar iyi ama ideal olanı 103-104 dbdir. Fazlası kulak sağlığını olumsuz etkiler.

4) EMPEDANS DEĞERİ:

Kulaklığın iç direncidir. 16,32,64 değerlerine sahip olabilir. Güç tüketimini ifade eder. Yükseldikçe ses şiddeti artar ama birim zamanda harcanan enerji de artar. Telefonlarımız için 16 iç direncine sahip kulaklıklar uygundur.

5) TDH DEĞERİ:

Toplam ses uyumundaki bozulmalardır. Ne kadar düşük o kadar iyi. %5 in altında olması idealdir.

6) TEST ETMEK:

Bazen çok kaliteli bir kulaklık ses zevki farklı olan birisine göre en berbat kulaklıktır. Bu yüzden mümkün olduğunca alacağınız kulaklığı test edip öyle alın. Test işlemine izin veren D&R, Carrefour, Media Market gibi büyük mağazalar ilk tercihiniz olsun. Bir arkadaşınızda görüp de test etmenizde mümkün.

7) KABLOLU – KABLOSUZ:

Kablosuz Kulaklık: Kablo karmaşasını sevmiyorsanız veya spor, yürüyüş gibi hareketli aktivitelerde bulunurken kullanacaksanız iyi bir seçim olabilir. Almadan önce Batarya süresi ve menzilini araştırıp almalısınız. Bluetooth 3.0 yerine 4.0 kullanan bir kulaklık almanız halinde ses kalitesi artacaktır.

Bluetooth kulaklık almaya karar verdiyseniz Bluetooth Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler rehberimizi okuyabilirsiniz.

Kablolu Kulaklık: Şarj etmekle uğraşmak istemeyenler için en iyi tercihtir. Alacağınız kulaklığın jak girişinin sağlam olması hatta mümkünse altın kaplama olmasına daha iyidir. Daha esnek kullanım için kablonun uzun olması gerekir.

8) TUŞ FONKSİYONLARI:

Bu size kalmış bir özellik. Benim için kulaklıkta ses açma kapama tuşu olması yeterlidir. Fazladan 2,3 tuş için 20 TL kadar fark ödeyecekseniz bence gereksiz.

9) KULAKLIK MARKA ÖNERİSİ:

Sırasıyla Sennheiser, Audio Tecnica, JBL, Shure, Bose, Sony firmalarının ürettiği kulaklıklar bütçeye uygunsa alınabilir.

Kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimizin sonuna geldik.  Bu rehber yararlı olduysa kısa da olsa yorum bırakarak bizi mutlu edebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok önemli sitemiz hakkında şikayet ve önerileriniz için buradan devam edebilirsiniz

Görüntülemeler
656
Konu Kategorileri:
Teknoloji

Tüm Yorumlar

 • Elinize sağlık çok yararlı oldu😄

  Unknown 26 Ocak 2019 16:03 Cevapla
 • Çok teşekkür ederim tam istediğim bilgiler

  Adsız 4 Mayıs 2019 21:19 Cevapla
  • Yorum yaptığınız için biz teşekkür ederiz 🙂

   admin 5 Mayıs 2019 06:05 Cevapla
 • Tsk

  Unknown 15 Kasım 2019 09:43 Cevapla
  • Kısa da olsun güzel yorumunuz için teşekkürler 🙂

   admin 16 Kasım 2019 06:51 Cevapla
 • Elinize saglik

  A 30 Kasım 2019 08:48 Cevapla
  • Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz. Umarım yararlı olmuştur 🙂

   admin 30 Kasım 2019 10:11 Cevapla
 • Elinize sağlık, marka listesinde neden philips yok tavsiye mi etmiyorsunuz

  Nihat 12 Ocak 2020 15:04 Cevapla
  • Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.
   Kulaklık pazarında Philips’in diğerlerine göre biraz geride kaldığını söyleyebiliriz. Ancak yeni seri SHB5250 BK gibi modeller de fena sayılmaz. 🙂

   Editör 12 Ocak 2020 16:08 Cevapla
 • teşekkürler.çok iyi oldu bu.

  muraty 2 Nisan 2020 20:38 Cevapla
  • Biz teşekkür ederiz. 🙂

   Editör 2 Nisan 2020 21:07 Cevapla
 • Bir fikrim oldu, teşekkür ederiz..Yıllar önce bir kulak üstü kulaklık almıştım.. Sesi çok derinden cılız geliyordu. Bu hangi özellikteki eksiklikten kaynaklanıyor? Frekans aralığı ve ses hassasiyeti olabilir mi?

  leyla esen 4 Mayıs 2020 13:27 Cevapla
  • Merhaba,
   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Rahatsız eden cılız ses şiddeti yüksekse bu kulaklığın kalitesinden, bağlantı elementlerinden kaynaklı olabilir. Modeli paylaşabilirseniz yorum yapmamız daha kolay olacaktır. 🙂

   Editör 5 Mayıs 2020 21:55 Cevapla
   • Aydinlatici bilgileriniz ivin tesekkurler. Pubg icin kulak ici 100 200 tl araliginda önerebileceğiniz model varmidir. On arka sag sol hislerini net duyabilecegim bir kulaklik..

    Omer tuysuz 3 Haziran 2020 23:22 Cevapla
    • Merhaba,
     Yorumunuz için teşekkür ederiz.

     Bu fiyat aralığında Gamepower Medusa, Rampage Lunatic kulaklıkları değerlendirebilirsiniz.

     Editör 6 Haziran 2020 15:10 Cevapla
 • Öncelikle selamın aleyküm kafamda 2 tane rampage kulaklik var birisi rm-2019g x-titan digeri ise miracle-x5 hangisini almami onerirsiniz

  Emre 3 Haziran 2020 18:38 Cevapla
  • Aleyküm selam, hoş geldiniz.
   İki ürün de fiyat bandı olarak neredeyse aynı.
   Rampage Miracle’nin küçük bir miktar da olsa daha uygun olması ve özellikle RM 2019’a göre ses desibelinin yüksek olması tercih sebebimiz olurdu. 🙂

   Editör 6 Haziran 2020 14:55 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir