Laptop Soğutucu İşe Yarar Mı? Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Laptop Soğutucu İşe Yarar Mı? Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bugün laptop soğutucu alırken nelere dikkat etmeli rehberi ile karşınızdayız. İlk önce laptop soğutucu işe yarar mı sorusu ile başlayacağız. Daha sonra da sizlere laptop soğutucu önerilerinde bulunacağız. Herkes hazırsa başlayalım.

LAPTOP SOĞUTUCU İŞE YARAR MI ?

Bu soruya ” Kimler laptop soğutucu almalı? ” sorusunu yanıtlayarak başlayalım.

Kimler Almalı?

* Güzelce laptopu açıp temizledim, fanların tozunu aldım, termal macun yeniledim( max 1 sene dayanıyor.) diyorsanız ve tüm bunlara rağmen laptopunuz hala ısınıyorsa kaliteli bir soğutucu 15 dereceye kadar laptop ısısını düşürebilir.

Kimler Almamalı?

* Termal macun ve temizlik işlemlerini yapmayan ( yapmayı bilmiyorsanız kesinlikle teknik servise gönderiniz ). Laptopu fabrika çıkışlı ısınma arızası olan veya 10 dakikalık kullanımlarda bile ısıdan kapanan bir laptop sahibi iseniz laptop soğutucu filan sizi kesmez. Soğutucuya vereceğiniz parayı teknik servise verin güzelce temizleyip termal macun yenilesinler.

Laptop soğutucu yukarda dediğim işlemleri yaptığına rağmen laptupu ısınananlar için şu katkıları sağlayabilir.

  • Genel olarak laptop performansını arttırır
  • Oyunlarda fps artışı sağlar
  • Isıdan kaynaklanan anakart arızasını engeller
  • HDD yanmasını engeller
  • Yatak üstünde kullanımlarda ısı alışverişini hızlandırır.

Bu soruyu kapatmadan özetle şunları söyleyebilirim : Temizlik ve termal macun yenileme işlemlerini yapmadan KESİNLİKLE soğutucu almayınız çünkü en kaliteli soğutucu bile 15 dereceye kadar etki eder . Güzel bir temizlik ve macun yenileme ise 20 hattta 30 derece sıcaklık düşürme etkisine sahiptir.

LAPTOP SOĞUTUCU ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ ?

Notebook Soğutucu

1) SOĞUTUCU BÜYÜKLÜĞÜ:

Laptop soğutucuları genel olarak 15 inç büyüklüğündeki laptoplar için üretilir. fakat siz 17 inç bir laptopa sahipseniz buna uyumlu bir soğutucu almalısınız. Bu uyum soğutucunun fanlarının laptop ısı çıkışına denk gelmesini ve ızgaraların tam oturmasını sağlar. Fanlar ısı çıkışına denk gelmezse soğutucu hiçbir işe yaramaz.

2) FAN DÖNME HIZI :

Ne kadar çok o kadar iyi. En az 1000 RPM olanları alın daha aşağısı etki etmez. Bir de dönüş hızını kontrol edebileceğiniz bir soğutucu almanız kütüphane gibi ortamlarda daha düşük ayarlarda çalıştırarak sessiz çalışmasını sağlamanıza yarar. Mesela gece çok ses yapmasını istemeyebilirsiniz bu noktada da dönüş hızı ayarlanabilir bir soğutucu daha çok iş görür.

3) GÜÇ KAYNAĞI OLARAK ADAPTÖR KULLANMALI :

Bazı soğutucular çalışırken gücü USB aracılığı ile laptoptan alır. Bu durum USB port sayısı az olan laptoplar için büyük dezavantaj ayrıca bu tür soğutucular laptopun ömrünü azaltığı gibi bazen ısınmasına bile yol açar bu yüzden kesinlikle gücünü adaptör ile alan soğutucular tercih edilmeli.

4) FAN YERİ :

Laptopta en çok ısınan iki donanım ekran kartı ve işlemcidir. Bu yüzden soğutucu fanları bu iki donanıma ne kadar yakın olursa o kadar iyi. Bu noktada fanların yerini değiştirebileceğiniz bir soğutucu almanız lazım çünkü işlemci ve ekran kartının yeri modelden modele değişebilir( Genelde kenarlarda olur ).

5) MALZEME :

Bazıları plastik oluyor kesinlikle uzak durun alüminyum veya metal kasaya sahip modellere yönelin.

6) SES :

Bazı modeller baş ağrısı yapacak kadar çok ses çıkarır. Böyle bir facia ile karşılaşmamak için alacağınız ürünün yorumlarını iyi inceleyin. Forumlarda marka model yazarak araştırın. Çok ses yaptığı yönünde şikayet varsa uzak durun.

7) MARKA ÖNERİSİ :

Zalman marka soğutucular için fiyat performans ürünü deniyor. Ayrıca malzeme kalitesi ve çalışırken çok az ses çıkarması yönüyle baya övgü almış. Zalman markalı soğutucu modellerine bakmanızı tavsiye ediyorum.

Eğer bir gün ısınan bir laptoptan kurtulmak isterseniz yenisini almadan önce BURADAN laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimizi kesinlikle inceleyiniz.

Laptop soğutucu işe yarar mı? Alırken nelere dikkat etmeli ? Rehberimizin sonuna geldik.  Bu rehber yararlı olduysa kısa da olsa yorum bırakarak bizi mutlu edebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok önemli sitemiz hakkında şikayet ve önerileriniz için buradan devam edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Özel sektör çalışanı, aile babası, teknoloji sever, Ç.Ü. İİBF mezunu. Biraz web, biraz futbol ve biraz da web tasarım derken burada buldum kendimi. :)

Benzer yazılar

2 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir