Tıraş Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi gerekenler | BizeSorAl | Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıraş Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi gerekenler
Bugün tras makinesi alırken nelere dikkat etmeli rehberimizle karşınızdayız. Bu yazıda alacağım tıraş makinesinde hangi özellikler olmalı ? Tıraş makinesi alırken neye dikkat edilir ? Gibi soruları yanıtlayacağız. Herkes hazırsa madde madde püf noktalar listemize geçelim.

1) MAKİNE TİPİ:

Günümüzde tıraş makinelerinde iki tip üretim var birisi tıraş bıçaklarının ileri geri hareket etmesi ile sakalları kesen (ben buna düz başlıklı diyeceğim) diğeri yuvarlak dönen başlıklarla sakalları kesen (buna da yuvarlak başlıklı diyeceğiz) tipteki tıraş makineleridir. Ayrıntıya geçmeden küçük bir uyarı yapayım. Alacağınız herhangi tipte traş makinesi için ne kadar kaliteli olsa da düzenli olarak sinek kaydı kesebilecek bir performans beklemeyin. Sinek kaydı tabiriyle 0.1 milimetrelik kısalıkta kesebilen makineler kast edilir. Bu ölçüyü ancak klasik tıraş biçaklarıyla sabun ve su kullanmak şartıyla elde edebilirsiniz.

Düz Başlıklı: Sakallarım düz çıkıyor, herhangi bir karmaşası yok, kirli sakal bırakmak istiyorum diyenler almalıdır. Bu tipteki tıraş makinesinde numaralı taraklar yardımıyla kesilecek uzunluk belirlenebilir. Böylece kirli sakal da bırakabilirsiniz hatta numara ayarı ile saçlarınızı da kesebilirsiniz.

düz başlıklı


Yuvarlak Başlıklı: Sakallarım farklı farklı yönlerde çıkıyor diyenler almalıdır. Bu tipteki tıraş makinesiyle numara ayarı yapamadığınız için kirli sakal da bırakamazsınız. Genelde 3 tane dönen bıçak bulunduran bu tipteki tıraş makineleri diğer tipe göre daha esnek tıraş deneyimi sunar. Modelden modele değişmekle beraber daha kısa kesim yapabilme avantajı vardır.

yuvarlak başlıklı


2) PİLLİ Mİ OLSUN ŞARJLI MI ? :

Pilli Tıraş Makinesi: Pil bittikçe düzenli olarak yenisini alıp takmanız geekir. Şarjlı modellere göre tek avantajı genelde daha az ısınmalarıdır. Sürekli pil alıp değiştirmek bir süre sonra sıkıcı hale gelebilir.

Şarjlı Tıraş Makinesi: Pil yenileme derdiyle uğraşmazsınız. Düzenli şarj ettiğiniz sürece elektrik kesik bile olsa kullanabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hem kablolu hem kablosuz çalışabiliyor mu ? Yani şarj etmeyi unuttuğunuz bir durumda prize takıp traş olabilecek misiniz ? Bence bir tıraş makinesi kesinlikle şarjlı olmanın yanında prize takılı iken de çalışabilmelidir.

3) ISLAK & KURU :

Islak: Bu tür makineler sudan etkilenmez. Gerekirse musluğun altına tutup temizleyebilirsiniz bile. Sonuç olarak temizliği daha kolay diyebiliriz. Ama su ile sabun ile uğraşacaksam tıraş bıçağı kullanırım niye makine alayım diye düşünüyorsanız kuru tıraş yapan bir makine alabilirsiniz. Bu tür makineler ciltleri hassas olan, çok çabuk tahriş olanlar içindir. İlk defa tıraş bıçağından makineye geçecekler için de önerilir. İrritasyon riskini de azaltıyor diyebiliriz.

Kuru: Cildim o kadar da hassas değil zaten makineye alıştı, ilk defa makine kullanmayacağım, su ve sabunla uğraşamam, 5 dakikada tıraş olup işe yetişmem lazım diyenler için uygun olan makine tipidir.

*  Bu arada hem ıslak hem kuru tıraşa imkan veren makineler de vardır. İhtiyaca göre çok kullanışlıdır alınabilir.

4) TIRAŞ MAKİNESİ MARKA ÖNERİ:

Modelde modele değişmekle beraber Philips, Braun, Panasonic firmalarının üretiiği bütçenize uygun bir tıraş makinesi alabilirsiniz.

5) HIZLI HIZLI DİĞER ÖZELLİKLER:

* Tıraş makinesinin titanyum başlıklı olması uzun ömürlü olmasını sağlar.
* Makinenin yanında tıraş jeli de veriyorlarsa tahriş riski azalır. Ama size çok fazla yan ürün satmaya çalışırlarsa hemen kaçın bilin ki makine çok çabuk bozulacak ve bilmem başlık yenilemesi bilmem bıçak yenilemesi derken cebinizden bir makine parası daha çıkacak.
* Yuvarlak başlıklı modellerde favori düzeltmek için ek mekanizma varsa müthiş olur.
* Almadan önce forumlarda araştırın makine kullanım sırasında çok ısınıyorsa almayın. Çok ısı tehlikelidir, irritasyona sebep olabilir.
* Şarjlı alacaksanız; şarj dolum süresi ve kullanım süresi önemlidir. Ayrıca prize takılı da çalışabilmesi büyük avantajdır.
* Kesilen kılları içindeki bir haznede tutabilen makineler bence daha kullanışlı.
* Kullanım sırasında çok ses çıkardığı yönünde şikayetleri olan makinelerden uzak durun.


BONUS: 

Tıraş makinesi kullanımı için güzel bir videoya denk geldim. Buraya bırakayım izlemekte fayda var: 
Tıraş makinesi alırken dikkat edilmesi gereken özellikler rehberimizin sonuna geldik.  Bu rehber yararlı olduysa kısa da olsa yorum bırakarak bizi mutlu edebilirsin. 

Google+'da Paylaş
  Blogger Comment
  Facebook Comment

6 yorum:

 1. Benim icin cok yararli oldu elinize saglik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Alışveriş konusunda yardıma ihtiyaç duyduğunuz her an yorum atabilirsiniz :)

   Sil
 2. Eyvallah faydalı bilgiler

  YanıtlaSil
 3. Elektrikli tıraş makinelerinin sinek kaydı yapmadığı konusunda çok yanılıyorsunuz. Evet yapmayan çok makine olabilir. Ama bu genellenemez. Ben Panasonic LV65 kullanıyorum. Ve sinek kaydı tıraş oluyorum. Bu makineyi kullanan herkes bunu bilir zaten. Saygılar,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzenli olarak sinek kaydı kesmiyor şeklinde bir bilgi vermiştim , çünkü bir süre sonra her makine performans bakımından düşüş yaşıyor. Bahsettiğiniz makineyi en yakın zamanda deneyeceğim bakalım sonuçlar nasıl olacak , yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil