Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | BizeSorAl | Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?Bugün yazıcı alırken nelere dikkat etmeli rehberimizle karşınızdayız. Bu yazıda alacağım yazıcıda hangi özellikler olmalı ? Yazıcı alırken neye dikkat edilir ? Gibi soruları yanıtlayacağız. Lafı uzatmadan madde madde püf noktalar listemize geçelim.

1) YAZICI TİPİ:

a) Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Özellikleri( kartuşlu ) :

kartuşlu yazıcı

Diğer bir deyişle InkJet yazıcıların baskı yaparken kullandığı madde kartuştur. Kullanım sıklığına göre dolum yapılması gerekir. Kartuşlu yazıcı alırken dolum yapılmasına izin verip vermediği araştırılmalıdır. Dolum yapmaya izin veriyorsa en fazla kaç yıl dolum ömrü vardır ? Bir kartuşla kaç baskı yapabiliyor sormalısınız. Kartuşlu yazıcılar genelde tonerli yazıcılara göre ucuzdur. Ama iş kartuş yenilemeye gelince cebinizden neredeyse yeni yazıcı parası çıkabilir. Bu yüzden kartuşlu yazıcı alırken kolayca bulunabilen, ucuz , piyasada muadili bulunan kartuş kullanan yazıcılara yönelin.

Kimler Almalı:

* Tonerliye göre resimli baskı kalitesi yüksektir. Sürekli renkli yazılar veya fotoğraflar çıkartacaksanız bu tip yazıcıyı tercih edebilirsiniz.
* Ben pek de yazıcı kullanmam ayda toplasan 200 anca baskı yaparım diyorsanız, kartuşlu yazıcı tonerliye göre daha avantajlı olacaktır.

b) Lazer ( tonerli ) Yazıcı Özellikleri:
tonerli yazıcı


Kartuşlu yazıcılara göre daha pahalıdır fakat bir toner bir kartuşa göre daha fazla baskı yapabilir. Aynı zamanda daha ucuzdur. Yani ilk yazıcı alımında daha fazla para verebilirsiniz ama kullanım kısmında kartuşluya göre maliyeti daha azdır. Tonerli yazıcı alırken toner dolumuna izin veriyor mu ? Bir dolumda kaç baskı yapabiliyor ? Chip içeriyor mu ? Araştırılmalıdır. Chip her toner değişiminde değişmesi gereken bu yüzden ek masraf çıkaran firmaların para tuzağıdır. Başka hiçbir özelliği yoktur.

Kimler Almalı:

* Yazıcıyı gün içinde aktif kullanacaklar için uygundur.
* Ben ayda en az 500 baskı yaparım hatta daha fazla yaparım diyenler almalıdır. Bu şekilde bir kullanım için kartuşluya göre daha hesaplı olacaktır.

c) Nokta Vuruşlu Yazıcı Nedir ?( şeritli ) :

nokta vuruşlu yazıcı


Bu tip yazıcıda dolum olmaz yeni şerit alınır. Pek maliyetli değildir. Genelde fatura için kullanılır.

Kimler Almalı:
* Ofisler, marketler fatura kesim yapan tüm işletmeler almalıdır.

2) MARKA ÖNERİ:

HP, Canon, Xerox, Brother, Epson, Samsung, OKI, Panasonic firmalarının ürettiği bütçenize uygun yazıcı alabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede servis ağı olan, bilindik markalı, toner ve kartuşunu kolayca bulabileceğiniz yazıcılar almalısınız. Kesinlikle marka ismini ilk defa duyduğunuz, çok ucuz yazıcılardan uzak durun.

3) HIZLI HIZLI DİĞER ÖZELLİKLER:

* Fotoğraf ve yüksek kalite resim çıktısı alacaksanız 9600 dpi ( inç başına düşen nokta sayısı ) veya daha yüksek çözünürlüğe sahip yazıcı alınız.
* Daha pratik kullanım için Dublex Printing ( arkalı önlü baskı yapabilen ) yazıcılar almalısınız.
* Wifi desteği olan yazıcılarla kablosuz komut göndererek baskı alabilirsiniz. Böylece kablo karmaşasından kurtulursunuz.
* USB desteği ile yazıcıya gelen dökümanların yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.
* Almadan önce yazıcı hangi kağıt türlerini destekliyor sormalısınız.
* Yazıcının dakikada bastığı sayfa sayısı ( ppm ) kontrol edilip ihtiyacı karşılayacak hıza sahip yazıcı alınmalıdır.
* MFP ( çok fonksiyonlu yazıcı ) tipi yazıcılar aynı anda fotokobi makinesi, faks, tarayıcı, yazıcı fonksiyonlarını yapabilir. İhtiyaca göre alınabilir.
* Almadan önce yazıcıda bulunan kartuş veya tonerin demo olup olmadığı sorulmalıdır. Normal toner 2000 baskı yapabilirken demo toner 200 baskı yapabilir. Fiyatı biraz düşük tutup yazıcıya demo toner koyabiliyorlar. Dikkatli olmalısınız.

Yazıcı alırken nelere dikkat etmeli rehberimizin sonuna geldik.  Bu rehber yararlı olduysa kısa da olsa yorum bırakarak bizi mutlu edebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok önemli sitemiz hakkında şikayet ve önerileriniz için buradan devam edebilirsiniz


Google+'da Paylaş
  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 yorum:

 1. Teşekkürler. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum yaptığınız için biz teşekkür ederiz :)

   Sil
 2. Teşekkür ederim faydalı oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek, umarım aradığınız yazıcıyı bulmuşsunuzdur :)

   Sil