Bluetooth Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bugün bluetooth kulaklık alırken nelere dikkat etmeli rehberimizle karşınızdayız. Bu yazıda bluetooth kulaklık alırken neye dikkat edilir ? Bluetooth kulaklık alırken ne önemli ? Alacağım bluetooth kulaklıkta hangi özellikler olmalı ? Gibi soruları yanıtlayacağız. Lafı uzatmadan madde madde püf noktalar listemize geçelim.

1) SIFIR KABLO MU OLSUN ?

Bluetooth kulaklıkların bazı modellerinde çok kısa da olsa kablo bulunur. Bu kablo uzun süreli kullanımlarda boyunda rahatsızlık oluşturabilir. Bu yüzden bütçe yettiği ölçüde sıfır kablolu modellere yönelmelisiniz. Ben rahatsız olmam diyorsanız gönül rahatlığı ile kablolu modelleri de tercih edebilirsiniz.

[blog style=”def” cols=”2″ display=”specific” specific=”275″ posts_per_page=”1″ pagination=”no” ad_id=”0″ ad_count=”3″ ad_repeat=”no”]

2) TASARIM:

Askılı Modeller: Bu tip kulaklık genelde iş hayatındaki kullanımlar için uygundur. Hızlıca çağrı yanıtlayabileceğiniz tuşları olduğu için araba da bile kolaylıkla telefon görüşmesi yapabilirsiniz. Uzun süreli kullanımlarda rahatsızlık verebilir. Almadan önce mutlaka kulağınızda denemelisiniz.

Tekli Kulaklık: Kullanım sırasında dışarıdan sesleri duymam gerekiyor diyorsanız bu tip kulaklıklar oldukça kullanışlıdır. Mesela araba sürerken dışarıdaki sesleri duymanız gerekebilir veya bisikletle gezinti yaparken arkanızdan gelen araba seslerini duymak isteyebilirsiniz.

Katlanabilir Modeller: Sürekli uzun yolculuklara çıkarım. Alacağım kulaklık çantada yer kaplamamalı diyorsanız katlanabilme özelliği olan kulaklık almalısınız.

Manyetik Kulaklık: Bu tip kulaklıklar kullanmadığınız zaman mıknatıs özellikleri sayesinde birbirlerini çekerek hem düşme riskini azaltır hem de daha şık görünüm sunar.

Bu noktada alacağınız kulaklığın tasarımı müthiş olur ama sizin kulak yapınıza uymaz veya uyar ama bir türlü rahat edemezsiniz, içinize sinmez bu yüzden mutlaka almadan önce kısa da olsa kulaklığınızı deneyiniz. Gerekirse kulağınıza takıp mağazada koşun, zıplayın bir şekilde kulağınıza oturup oturmadığını test edin. İçinize sinerse alırsınız.

[blog style=”def” cols=”2″ display=”specific” specific=”275″ posts_per_page=”1″ pagination=”no” ad_id=”0″ ad_count=”3″ ad_repeat=”no”]

3) KULAKİÇİ & KULAKÜSTÜ:

Bu özellik yine kişiye ve kullanım alanına göre değişir. Spor yaparken koşarken kullanacağım diyenler bence kulakiçi almalıdır. Dışarıyla bağlantım kesilsin, kışın kulaklarım üşümesin diyenler kulaküstü alabilir. Her şeye rağmen hangi tipte rahat ediyorsanız onu alın çünkü belki 4 saat kulağınızda taşıyacağınız bir cihaz gerekirse kulağınızla bütünleşmeli, kendini unutturmalı ki müzik dinleme keyfi işkenceye dönüşmesin.

4) MENZİL :

Kulaklığım telefonumdan çok uzaklara ayrılmaz diyorsanız bu özellik sizi pek ilgilendirmiyor ama telefon odamdayken mutfakta şarkı dinleyeyim diyorsanız ihtiyacınızı karşılayacak düzeyde menzile sahip kulaklık almalısınız.

5) BATARYA DOLUM VE KULLANIM SÜRESİ:

Hızlı şarj özelliği olan bir kulaklık almanız her zaman avantajlıdır. Kısaca hızlı şarj olabilen ve kullanım süresi uzun olan bir kulaklık almalısınız.

6) BAĞLANTI TEKNOLOJİSİ :

Artık yıl olmuş 2018 Bluetooth 4.0 ve üstü bağlantıyı destekleyen kulaklık almanız daha mantıklı. Bluetooth 3.0 teknolojisine sahip kulaklık da alınmaz diyemem. Buna bütçeniz karar versin.

7) FREKANS ARALIĞI:

Ne kadar geniş olursa sesteki ince detayları o kadar çok hissedersiniz. Bir de bass ağırlıklı kullanımlar için daha düşük frekanslı, tiz ağırlıklı kullanımlar için yüksek frekanslı kulaklık tercih ederseniz tiz ve bassları doruklarda yaşarsınız.

8) AYNI ANDA KAÇ CİHAZA BAĞLANABİLİR? :

Biraz benim listemden biraz da arkadaşımın listesinden muzik dinleyeceğim diyorsanız aynı anda iki cihaza bağlanabilen bir kulaklık almalısınız. Telefonla birlikte bilgisayara da bağlansın diyenler için de oldukça kullanışlıdır.

[blog style=”def” cols=”2″ display=”specific” specific=”275″ posts_per_page=”1″ pagination=”no” ad_id=”0″ ad_count=”3″ ad_repeat=”no”]

9) DAHİLİ DEPOLAMA:

Dahili depolamaya sahip bluetooth kulaklık alırsanız yanınızda ek cihaz taşımadan müziğin keyfini çıkarabilirsiniz. Mesela 4 GB dahili depolamaya sahip bir kulaklığa aldığı kadar şarkı yükleyip telefonunuzun hafıza ve bataryasından yemeden kullanabilirsiniz. Bu tip kulaklıklar tabi ki de diğerlerine göre daha pahalıdır.

10) MARKA ÖNERİSİ:

Samsung, Apple, Jabra, JBL, Beats, Pioneer, Plantronics, Sony, Logitech firmalarının ürettiği bluetooth kulaklıklardan bütçenize uygun bir modeli tercih edebilirsiniz.

11) TUŞ FONKSİYONLARI:

Çağrı cevaplama, ses kısma açma, ileri geri sarma gibi fonksiyonlara sahip tuşları bulunduran kulaklıklar bence daha kullanışlı. Bu özelliği keyfinize bırakıyorum.

[blog style=”def” cols=”2″ display=”specific” specific=”275″ posts_per_page=”1″ pagination=”no” ad_id=”0″ ad_count=”3″ ad_repeat=”no”]

12) HIZLI HIZLI DİĞER ÖZELLİKLER:

Bluetooth kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimizin sonuna geldik.  Bu rehber yararlı olduysa kısa da olsa yorum bırakarak bizi mutlu edebilirsin.

 

 

 

Exit mobile version