Buzdolabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Bu rehberde buzdolabı alırken nelere dikkat etmeli ? Sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Her zamanki gibi marka ve model önermeyeceğim. Ben size dikkat etmeniz gereken püf noktaları söyleyeceğim siz de bütçeniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda marka ve modeli belirleyip bilinçli bir alışveriş yapmış olacaksınız. Bu konuda anlaştıysak hemen püf noktalar listemize geçelim.

1) TEKNİK SERVİS DESTEĞİ:

Normalde bu maddeyi en aşağıda vermem gerekir ama ben bu maddenin önemini vurgulamak için rehbere bu madde ile başlamak istedim. Eskiden olduğu gibi maalesef ömürlük beyaz eşya alışverişi yapamıyoruz. Bir tane sağlam, kaliteli alayım hiç arızalanmasın, teknik servisle filan da uğraşmayayım şeklinde bir düşüncenin günümüzde yeri yok. Bu nedenle teknik servis ağı geniş olan, kullanıcı memnuniyetini öncelik belirlemiş firmaların ürettiği buzdolabını almalısınız. Bu rehberde maalesef tüm firmaların teknik desteğini karşılaştırıp size önerilerde bulunamam. Bu sizin göreviniz. Peki nasıl yapacaksınız ? Tabiki de yine Google’u kullanarak. Forumlarda ve şikayet sitelerinde bir firma sürekli teknik servis yönüyle eleştiri almışsa o firmadan uzak duruyoruz. Ek olarak sizin alacağınız buzdolabını daha önce satın alıp kullanan insanlara forumlar ve facebook grupları aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

2) BUZDOLABI TÜRÜ:

a) Tek Kapılı:Ortalama 5 raf bulunduran, çift kapılı modellere göre genelde daha ucuz olan buzdolabı türüdür. Buzdolabı için yeterli alanınız yoksa tezgah altına sığacak kadar küçük modelleri de tercih edebilirsiniz. Dondurucu kısmı soğutucu kısmının içindedir bu yüzden çift kapılı modellere göre enerji verimi düşüktür.

b) Çift Kapılı:Dondurucu ve soğutucu için ayrı ayrı iki kapı bulunduran, genelde tek kapılı modellere göre daha büyük olan buzdolabı türüdür. Çift kapılı olarak üretilen kombi tipi, gardırop tipi gibi modeller vardır.

* Kombi Tipi Buzdolabı: Normalden farklı olarak bu türde dondurucu altta soğutucu üsttedir. Avantaj olarak aşağıdaki bölmelere ulaşmak için eğilmenize gerek kalmaz. Bu türde de üst bölmelere erişmekte zorlanabilirsiniz bu yüzden ev halkının boy ortalamasına göre bir tercih yapılmalısınız. Bunun yanında evinizde küçük çocuk varsa kolayca dondurucu kısmını açıp sizden habersiz içindekileri dağıtabilir, kapağı açık bırakabilir veya kendisine zarar verebilir. Bence küçük çocuğu olan aileler bu tip buzdolabını tercih etmemeli.

* Gardırop Tipi Buzdolabı: Soğutucu hacmi genelde daha büyük olan yan yana iki kapı bulunduran türdür. Fazladan raf ve hacime sahip olduğu için kalabalık aileler için önerilir. Mutfağınızda hem kendisi için hem de kapılarının rahat açılması için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmadan satın almayın.

c) Joker Buzdolabı:Sahip olduğu teknoloji ile dondurucu ve soğutucu kısmını istediğiniz bölümlere ayarlamanıza imkan veren buzdolabı türüdür. Bütçeniz yetiyorsa tercih edebilirsiniz.

3) BUZDOLABI HACMİ:

Günümüzde 60 litreden 600 litreye kadar hacime sahip buzdolapları üretiliyor. Alışveriş yapma sıklığınız ve evdeki kişi sayısıyla orantılı olarak bir seçim yapmalısınız. Eğer günlük veya iki güne bir alışveriş yaparım diyorsanız daha küçük hacimli buzdolaplarına yönelin. Yok eğer aylık veya haftalık alışveriş yaparım bu yüzden buzdolabında daha çok hacime ihtiyacım var diyorsanız en az 400 litrelik modellere bakmalısınız. Bu noktada alışveriş sıklığına ek olarak evdeki kişi sayısıda önemli. Basit bir hesap yapmak isterseniz evinizdeki kişi sayısı ile 100’ ü çarparak alacağınız buzdolabının hacmini belirleyebilirsiniz.

4) EK TEKNOLOJİLER:

Bütçeniz yetiyorsa özel sebze meyve saklama bölmeleri ( mavi ışık teknolojisi ) olan bir buzdolabı alabilirsiniz. Böylece sebze ve meyvelerinizi daha uzun süre taze bir şekilde saklayabilirsiniz. Hareketli ve ağırlığa dayanıklı raflara sahip buzdolapları yerleşim konusunda sizi daha özgür kılar. Anti bakteriyel sisteme sahip bir buzdolabı küf mantar ve kötü kokuyu engeller.

4) LOW FROST MU ? NO FROST MU ?

Her ne kadar low frost teknolojisine sahip buzdolapları piyasada pek kalmadıysa da hala tercih edenler var. Buzlanma çözme yeteneği olmadığı için daha az enerji tüketir ve daha sessiz çalışır. Genelde no frosta göre daha ucuzdur. Diğer tarafa bakarsak no frost buzdolapları buz çözme teknolojisi ile sizi buz çözme zahmetinden kurtarır. Fakat bu özelliği sebebiyle genelde daha fazla enerji tüketir.

5) HIZLI HIZLI DİĞER ÖZELLİKLER:

  • A+++ enerji sınıfına sahip buzdolapları çok daha az enerji tükettiği için bütçe dostudur.
  • Cam rafa sahip buzdolapları daha kolay soğuyacağından enerji verimi açısından daha iyidir.
  • Garanti süresi olabildiğince yüksek modeller tercih edilmeli.
  • Tadsız sürprizlerle karşılaşmamak için buzdolabı koyulacak yer belirlenip ölçüler alındıktan sonra alışverişe çıkılmalıdır. Hatta kapı ölçüleriniz bile bu noktada önemli.
  • Buzdolabı ısı kaynaklarından olabildiğince uzak konumlandırılmalı. Duvarla veya yanındaki diğer şeylerle arasında en az 10 cm boşluk bulunmalı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi anlamına gelmekte. Kabul Et Gizlilik Politikası