Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Evlerimizde olmazsa olmaz eşyalarımızdan birisi de şüphesiz çamaşır makineleri. Peki çamaşır makinesi alırken nelere dikkat etmeli, hangi özelliklere bakmalı, neye göre karar vermeli? Bu yazımızda bu soruları cevaplamaya çalışacağız ve bütçenize en uygun fiyat/performans ürünü seçmenize yardımcı olacağız.

1. Teknik Servis Ağı ve Servis Desteği

Buzdolabı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda yaptığımız açıklamalarda da olduğu gibi ilk önceliğimiz SERVİS DESTEĞİ. Ürünlerin günden güne daha teknolojik olmaya başladığı bu günlerde yeni özellikle eklenmesi ile arıza oranları da artabiliyor. Bu durumda aldığımız çamaşır makinesinin arkasında sağlam bir servis desteği güveni hissetmemiz oldukça önemli. Bu konuda tüm markalar hakkında size bilgi vermemiz takdir edersiniz ki mümkün değil. Burada görev size düşüyor. Alacağınız ürün ile ilgili aramalar yaparak marka hakkında fikir sahibi olmanız, yaşanan servis problemlerine nasıl yaklaşıldığını görmeniz gerekir. Teknik servis konusunda servislerin bireysel olarak da memnuniyet değişiklikliği gösterdiğini düşünerek bu konuda sosyal çevrenizden de gelen yorumlar önemlidir.

2. Çamaşır Makinesi Yıkama Kapasitesi

Çamaşır makineleri ilk olarak yıkadıkları KURU çamaşır kilogramına göre sınıflandırılır. Geçtiğimiz yıllarda 5-6 kg kapasiteli ürünler revaçta olsa da son zamanlarda 9-10 kg kapasiteli ürünler daha ön planda. Burada önemli olan sizin ihtiyacınız. Ortalama 2-3 kişilik bir ailede yaşıyorsanız 7-8 kg yıkama kapasiteli ürünler fazlasıyla işinizi görecektir. Ancak çocuk birey sayısının yüksek olduğu 5-6 kişilik ailede yaşıyorsanız 9-10 kg yıkama kapasiteli ürünler tercih etmelisiniz.

3. Sıkma Devir Hızı

Çamaşırlarınız yıkandıktan sonra sıkma programına alınır. Çamaşır makineleri 600-1400 devir aralığında olabiliyor. Bu rakamlar 1 dakikada tamburun dönüş hızını ifade ediyor. Çok yüksek devirde çamaşırların yıprandığını da düşünerek 1000-1200 devir hızlı bir makineye sahip olmanızı öneriyoruz.

4. Enerji ve Su Tüketimi

Kıt kaynaklar ile yaşadığımız dünyamızda önemli konulardan birisi de enerji ve su tüketimi. Burada ürünler tükettiği enerjiye göre A+, A++, A+++ veya A+++ -%30 gibi ibareler ile sınıflandırılır ve ortalama 100-200 kWh gibi yıllık enerji tüketimleri ile ön plana çıkar. Yıllık su tüketimi ise ortalama 220 kez/yıl yıkamaya göre hesaplanır ve genelde 9.000-11.000 lt olarak gerçekleşir. Burada alternatifler arasında belirleyici özelliklerden birisi de bu konu olmalı.

5. Hızlı Hızlı Diğer Özellikler

 • Inverter Motor: Son zamanlarda neredeyse tüm markalar inverter motorlu çamaşır makineleri üretmeye başladıysa ürün satın alırken bu özellik oldukça önemlidir. Çünkü inverter motorlar daha uzun ömürlü, daha enerji tasarrufludur ve çamaşırlarınıza diğerlerine göre daha az zarar verir.
 • Yorgan Yıkama Fonksiyonu: Eğer evinizde küçük yorgan ve battaniyeleri yıkıyorsanız bu özelliğe de dikkat etmeniz gerekir.
 • Renk Seçeneği: Ürünler genellikle beyaz, gri ve antrasit olarak satılıyor. Buradaki seçim kişisel tercihinize kalıyor. Beyaz dışındaki ürünler diğerlerine göre ortalama 200 TL daha uygun fiyatlı oluyor.
 • Perde Programı
 • Buhar destekli yıkama teknolojisi
 • Kırışık Önleme Fonksiyonu
 • Çamaşırlara Zarar Vermeyen Özel Tambur
 • İlave Su Fonksiyonu
 • Hızlı Günlük Yıkama
 • Leke Programı
 • Çocuk Kilidi

Ülkemizde en çok tercih edilen ürünler Arçelik, Beko, Bosch, Vestel olarak sıralanıyor. Bu markaların web siteleri veya bayilerinden ürünü inceleyerek karar verebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi anlamına gelmekte. Kabul Et Gizlilik Politikası