Drone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Bugün Drone alırken nelere dikkat etmeli ? Rehberimizle karşınızdayız. Bu yazıda Alacağım drone’da hangi özellikler olmalı ? Drone alırken neye dikkat edilir ? Gibi soruları yanıtlayacağız. Daha fazla laf kalabalığı yapmadan madde madde püf noktalar listemize geçelim.

1) DRONE TİPİ:

RTF: Bu tip drone’lar tamamen uçuşa hazır olarak elinize ulaşır. Tüm entegrasyonları tamamlanmış bir şekilde kumandasıyla birlikte gönderilir. Böylece size sadece kutusunu açıp uçurmak kalır. Eğer eğlenme amacıyla ilk defa drone alacaksanız tam sizlik cihazlardır. Bu tip drone’da tecrübe kazanıp daha gelişmiş versiyonlara geçiş yapabilirsiniz.

ARF: Bu tip drone uzmanlar içindir. RTF de kendini geliştirip artık profesyonel işler yapmak isteyenler için uygundur. Aldığınız zaman size sadece parçalar gönderilir. Kumanda ayarı bile yapılmamıştır. Parçaların montajı ve kumanda entegrasyonu tamamen size aittir. Bu yüzden ilk defa drone alacaklar kesinlikle uzak durmalıdır. Bu işlerde tecrübeli ve meraklı olanlar rahatlıkla alıp kullanabilir.

2) KAMERA KAYIT ŞEKLİ:

FPV: Bu tip cihazlarda drone tarafından çekilen görüntü kablosuz olarak elinizdeki kumandanın ekranına anlık olarak yansıtılır. Aynı zamanda kablosuz kayıt özelliği de vardır.

Standart: Drone üzerindeki hafıza kartına kayıt işlemini gerçekleştirir. Anlık görüntü alma şansınız yoktur.

3) DRONE MARKA ÖNERİ:

Profesyoneller: DJI markalı bütçenize uygun drone alabilirsiniz.

Amatörler: Alacağınız drone ilk öğrenme aşamasında çok hırpalanacak bu yüzden bozulduğunda, kırıldığında üzülmeyeceğiniz bir drone almalısınız. Aynı zamanda yedek parçası kolay bulunan bir drone almalısınız. Olası hırpalanmalardan sonra sık sık parça değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu noktada bilinen markaların alt sınıf drone’ları alabilirsiniz. Bu arada bütçenizin bir altında drone alıp geriye kalan parayı yedek parçalar için ayırmanız mükemmel bir stratejidir. Marka olarak Parrot, Walkera, Cheerson tercih edebilirsiniz.

4) UÇUŞ SÜRESİ:

Bu süre batarya ömrüyle doğru orantılıdır. Alacağınız drone’nun uçuş süresinin fazla batarya dolum süresinin az olması her zaman için iyidir.

5) HIZLI HIZLI DİĞER ÖZELLİKLER:

 • Drone’da dahili GPS olursa otomatik olarak istenen yere gidip geri gelebilir.
 • Pervanelerin koruyuculu olması her zaman iyidir.
 • Telemetri ile çalışan (üzerinde anlık uçuş bilgilerini görebileceğiniz kontrol paneli) modeller daha avantajlıdır.
 • Telefon ve tablet ile kontrol edebileceğiniz dronelar daha eğlenceli olabilir.
 • Drone hangi rüzgarda sabit kalamıyor, iniş kalkış hızı nedir. Hangi sıcaklıkta uçamıyor gibi parametrelere dikkat edilmelidir.
 • Engellerden kaçabilme özelliği var mı?
 • Normal koşulllarda menzili ne kadar ? İhtiyacınızı karşılıyor mu ?
 • Katlanabilir modeller taşıma açısından daha avantajlıdır.
 • Amatörlerin plastik pervane ( değişimi bütçe sarsmaz ) bulunduran , profesyonellerin karbon fiber veya sert yapılı pervane bulunduran drone alması daha mantıklıdır.
 • Bazı durumlarda amatörlerin kamerasız drone alması daha iyidir.
 • Drone alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimizin sonuna geldik.  Bu rehber yararlı olduysa kısa da olsa yorum bırakarak bizi mutlu edebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok önemli sitemiz hakkında şikayet ve önerileriniz için buradan devam edebilirsiniz

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi anlamına gelmekte. Kabul Et Gizlilik Politikası