Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bugün ev alırken nelere dikkat etmeli rehberimizle karşınızdayız. Bu yazıda ev alırken neye dikkat edilir? Alacağım evde hangi özellikler olmalı? Ev alırken hangi resmi evraklar önemli? Ev alırken nelere dikkat edilir? Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gibi soruları yanıtlayacağız. Lafı uzatmadan madde madde püf noktalar listemize geçelim.

1) PİYASA ARAŞTIRMASI:

Alacağınız evin en önemli özelliklerden birisi fiyatıdır. Hiçbir zaman bir eve piyasa değerinin çok üstünde bir ödeme yapmak istemezsiniz. Genel olarak bir evin piyasa değerini iki şekilde öğrenebilirsiniz.

a)Aynı konumdaki evler ile birim metrekare fiyatı üzerinden karşılaştırma yaparak.

b)Eve biçilen aylık kiranın 214 ile çarpılması sonucu yaklaşık bir değer bulunabilir.

Yukarıda verdiğim iki metodu kullanarak alacağınız evin yaklaşık piyasa değerini öğrenebilirsiniz.

2) EVİN KREDİYE UYGUNLUĞU:

Eğer evi banka kredisi ile almayacaksanız bu maddeyi atlayabilirsiniz. Alacağınız ev kredi uygunluk şartlarını sağlıyorsa kredi kullanarak ev sahibi olabilirsiniz. Nedir bu kredi uygunluk şartları?

Daha detaylı bilgi için hesapkurdu.com’un hazırladığı bu rehberi inceleyebilirsiniz.

3) SİZİN KREDİYE UYGUNLUĞUNUZ:

Eğer evi banka kredisi ile almayacaksanız bu maddeyi atlayabilirsiniz. Kredi ile ev almak için evin krediye uygunluğunun dışında sizin de krediye uygun olmanız gerekmekte. Nedir bu kredi uygunluk şartları ?

  1. Kredi notunuz yüksek olmalı.
  2. Banka alacağınız evin sadece %80 ini karşılar yani evin fiyatının %20 sini ödeyebilecek birikiminiz olmalı.

4) ALMADAN ÖNCE KALİTE KONTROL:

Alacağınız evi gezerken dolapların kalitesine, kombi-peteklerin kalitesine, parke kalitesine, Duvar boya ve yalıtım kalitesine dikkat kesilin. Ayrıca dış yalıtım yapan firmayı internetten kısa süreliğine araştırın. Evin malzeme kalitesi hakkında bu gibi parametreler yardımıyla ön bilgi sahibi olabilirsiniz.

5) KOMŞULUK İLİŞKİLERİ:

Atalarımız ev alma komşu al diye boşuna dememişlerdir heralde. Ev almadan önce yan komşu olsun üst-alt komşu olsun kesinlikle kapılarını çalıp en az 5 dakika sohbet edin. Yapılan araştırmalara göre bu tür sohbetlerden sonra oluşan ilk izlenim %80 doğru çıkıyor. Ayrıca evi görmeye giderken asansör yerine merdivenleri kullanın. Kapı önlerinde çöpler, ayakkabılar yığılmış, merdiven ve çatının boyası akmış ise bilin ki bakımsız bir binada pis komşularla yaşayacaksınız. Ben olsam o evden uzak dururdum.

6) EVİN ÖZELLİKLERİ:

7) RESMİ İŞLEMLER:

Evi almadan önce evin üstünde ipotek, haciz, tutanak kaydı var mı araştırın. Yasal izinleri ( kat irtifakı, yapı kullanım izin belgesi) kontrol edin. Fiziki adres ile tapu senedi üzerindeki adresi aynı mı diye kontrol edin. Alınacak evin kira sözleşmesi var mı? Araştırın. Satış işleminde emlakçı olursa hem satıcıdan hem alıcıdan %2+ KDV komisyon alır. Evi direk sahibinden almaya çalışın. Emlaçıya sakın yer gösterme ücreti ödemeyin yasal değil.

8) GEREKLİ EVRAKLARI HAZIRLAYIN:

  1. Alıcı ve satıcının nüfüs cüzdanı ve vekaletlerinin aslı.
  2. Vesikalık fotoğraf. (Artık istenmiyor.)
  3. Zorunlu deprem sigortası.
  4. Belediyeden alınan rayiç bedel.
  5. Tapu aslı.
  6. Kredi alınacaksa banka ipotek evrakları.

9) SIFIR EV ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Tapu üzerinde iskan kurulmuş olmalıdır. Kat mülkiyeti tapusu çıkartılmış olmalıdır. Kaba ve ince işçilik bitmeden imza atmayın, ödeme yapmayın. Yapacaksanız da noter huzurunda evin ince işçiliklerini tek tek kayıt altına alın. Elektrik ve su abonelikleri oluşturulmuş mu? İnşaat sahibine sorun.

10) HIZLI HIZLI DİĞER ÖZELLİKLER:

Exit mobile version