Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2

Bugün fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeli ? Rehberimizle karşınızdayız. Bu yazıda Alacağım fotoğraf makinesinde hangi özellikler olmalı ? Fotoğraf makinesi alırken neye dikkat etmeli ? Gibi soruları yanıtlayacağız. Herkes hazırsa madde madde püf noktalar listemize geçelim.

1) MAKİNE TİPİ:

Kompakt Fotoğraf Makinesi:

Diğer tiplere göre ucuzdur. Objektif sabittir. Arkadaşlarınızla gezerken bazı kareleri anılaştırmak, hoşunuza giden şeyleri çekmek, sosyal medyada paylaşmak için çekim yapmak gibi amaçlar için en ideal makine tipidir.

Giriş Seviyesi Değiştirilebilir Lensli Fotoğraf Makinesi:

Kompakt makinelere göre daha kaliteli çekim yapabilir. Daha hızlı işlem gücüne sahiptir. Amatör olarak fotoğrafçılığa başlamak isteyenler için uygundur. Bu tip makinede kendinizi geliştirip daha üst seviye makinelere geçiş yapabilirsiniz.

NOT: Yukarıda verdiğim makine tipleri daha çok amatör kullanımlar için uygundur. Aşağıda yazdıklarım ise fotoğrafçılıkla uğraşmak isteyenler için daha profesyonel makinelerdir.

Giriş Seviyesi DSLR Fotoğraf Makinesi:

Optik vizör kullanarak çekim yapmak isteyenler için idealdir. Profesyonele geçiş basamağı olarak kullanılabilir. Hafiftir. Kompakt makinelerden bir tık yukarı çıkmak isteyenler için idealdir.

Orta Seviye DSLR Fotoğraf Makinesi:

İyi bir lensle birlikte kullanılırsa müthiş işler çıkarır. Bu işlerde

biraz tecrübesi olanlar için uygundur. İleri seviye ile tek farkı küçük sensörlü olmalarıdır.

İleri Seviye DSLR Fotoğraf Makinesi:

Dizi, Film Spor müsabakası çekmek için bile kullanılabilir. Ciddi ciddi fotoğrafçılıkla uğraşmak isteyenler için idealdir.

2) OBJEKTİF:

Görüş açısı ile ilgilidir. Odak uzaklığı arttıkça görüş açısı azalır. Örnek olarak;

12-16 mm odak uzaklığı >> Çok geniş açılıdır. Doğa, deniz ve manzara çekimleri için idealdir.

44-58 mm odak uzaklığı >> Standart diyebiliriz.

135-300 mm odak uzaklığı >> Dar açılıdır. Yakın çekimler için etkili olabilir.

3) DİYAFRAM:

f değeri ile ifade edilir. Ne kadar düşük olursa makinenin yetersiz ışık koşullarında çekim kalitesi artar. Kısaca f değeri ne kadar düşük o kadar iyi diyebiliriz.

4) ISO BAŞARIMI:

Bu değer kapalı mekanda ve yetersiz ışık koşullarında makinenin performans ölçüsüdür. Makine alınmadan ISO başarım testleri incelenmelidir.

5) ELE OTURUŞ:

Bu özellik kişiden kişiye değişir. Çok kaliteli bir makine alırsınız ama elinize oturmadığı için bir türlü istediğiniz çekimi yapamazsanız. Kısacası el büyüklüğünüze göre makineleri test edip öyle almalısınız.

6) FONKSİYONLAR:

Bir makinenin ne kadar düğmesi varsa manuel ayarlama işlemleriniz o kadar kolay olur. Bu tuşlar size bir çok fonksiyonu tek tuşla ayarlama imkanı verir. Kısacası çok tuşlu makinelerden korkmayın aksine onlara yönelin.

7) OPTİK ZOOM:

Dijital zoom özelliği olan makinelerden kesinlikle uzak durun çünkü bu tür makineler çekim esnasında değil çekilen fotoğraf üstünde zoom yapar. Optik zoom ise direk çekim esnasında zoom yapma imkanı verir . Bu yüzden zoom özelliği olabildiğince yüksek olan optik zoomlu makineler alınmalıdır.

8) MEGAPİKSEL:

Sadece çekeceğiniz fotoğrafın boyutlarını belirler. Çözünürlük ve kaliteye etkisi çok azdır. Bu yüzden pek de dikkat etmeniz gereken bir özellik değil.

9) SENSÖR:

Makinenizde bulunan sensör ne kadar büyük ve yüksek teknolojiye sahipse o kadar iyidir.

10) FOTOĞRAF MAKİNESİ MARKA ÖNERİ:

Canon, Nikon, Sony, Samsung, Pentax, Olympus, Fujifilm firmalarının ürettiği makinelerden bütçenize uygun olanı alabilirsiniz.

11) HIZLI HIZLI DİĞER ÖZELLİKLER:

 • Red Eye Reduction özelliğine sahip flaşı bulunan makine göz sağlığı için daha uygundur.
 • Makinenin gövdesinde netlik motoru olursa iyi olur.
 • CMOS sensörlü makinelere göre CCD sensörlü makineler daha iyidir.
 • Deklanşör gecikmesi maksimum 2 saniye olmalıdır.
 • USB çıkışı olursa fotoğraflarınızı bilgisayarınıza atabilirsiniz.
 • Wife desteği olması her zaman daha iyidr. Kablosuz olarak fotoğraflarınızı telefonunuza atabilirsiniz.
 • AF noktaları arttıkça makinenin netleme başarısı artar.
 • UV filtre makineyi zararlı güneş ışınlarına ve darbeye karşı korur.
 • Makinenin ekranı için ekran koruyucu alınabilir.
 • Titreşim giderme özelliği olursa daha kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Refurbished ( hatalı üretim sonucunda fabrikaya geri dönüp yenilenmiş ) makineler ne kadar ucuz olsa da güvenilir değildir.

BONUS:

2.El Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: 

Bütçenizi sarsmadan fotoğraf makinesi sahibi olmak istiyorsanız 2. el makinelere yönelmeniz mantıklı olabilir. 2. el fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler çok güzel  anlatılmış. Benim yazmama gerek kalmamış.

Fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimizin sonuna geldik.  Bu rehber yararlı olduysa kısa da olsa yorum bırakarak bizi mutlu edebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok önemli sitemiz hakkında şikayet ve önerileriniz için buradan devam edebilirsiniz.

2 Yorumlar
 1. Unknown diyor

  Merhaba kompakt ve aynasız makineler aynı demişsiniz ancak aynasız makinelerde objektif sabit değildir ☺
  İyi günler

  1. Atilla Arslan diyor

   Yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Haklısınız hemen düzeltiyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi anlamına gelmekte. Kabul Et Gizlilik Politikası