İnternetten Kitap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Bu yazıya sizlerle bir anımı paylaşarak başlamak istiyorum. Bir gün sokağımdaki kitap evine günlerdir gelmesini beklediğim kitabı almak için girdim. Raflarda kitabımı buldum, tam kasaya doğru yönelmişken etiket fiyatının 35 TL olduğunu gördüm. Aynı kitap internette belirli sitelerde 20 TL idi.. Neden aynı kitaba neredeyse iki katı para vereyim diye kendime sordum. Kitabı almadan kitap evinden çıktım. Hemen telefonuma yapışıp kitabımı internetten sipariş verdim.

Benim internetten kitap alışveriş serüvenim böyle başladı. Yıllardır internetten kitap alıyorum. Bu yazıda da tüm alışverişlerimde elde ettiğim tecrübeleri paylaşacağım. Gelin madde madde devam edelim.

1) Alışveriş İçin Güvenilir Site Bulmak:
İlk ve en önemli maddemiz site seçimi. Şimdi sizlerle kullandığım ve güvenilir birkaç site paylaşacağım.

Kitapyurdu    * Babil    * D&R   * İdefix   * Kidega

2) Bir Site Seçip Ona Bağlı Kalmamak:

Mesela bir kere Kitapyurdu’ ndan alışveriş yaptınız ve memnun kaldınız. Bundan sonra tüm kitapları buradan alacağım diye kendinizi kısıtlamayın. Bazı kitaplar babilde bazıları idefixde daha ucuz olabilir. Fiyat karşılaştırması yapıp en ucuz siteden almak daha avantajlı. Bu işlem beni yorar diyorsanız bunun için size bir site önerim var. Kitapmetre adındaki siteye girip arama bölümüne kitabınızın ismini yazıyorsunuz ve size tüm seçkin kitap satış sitelerindeki fiyatları sıralıyor.

3) Tek Kitap Almak Yerine Toplu Alışveriş Yapmak:

Yukarıda verdiğim sitelerde ortalama 40 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava oluyor. Bu yüzden kitapları kitap listemizde biriktirip toplu almak her zaman daha avantajlıdır.. Hem bazen 100 TL ve üzeri alışverişlerde seçili kitaplar 1 TL gibi güzel kampanyalardan yararlanma şansınız oluyor.

4) İkinci El Kitap Almak:

Bir sayfası buruşmuş kitabı okuyamam gibi takıntılarınız yoksa 50 TL olan bir kitabı 10 TL ye alma şansınız var. Bunun için size önereceğim site Nadirkitap . Bu noktada dikkat etmeniz gereken sitede birçok satıcı var ve hepsi güvenilir satıcılar değil. Bir kitap arattığınızda birden çok satıcı karşınıza çıkar. Burada size düşen görev satıcı analizi yapmak. Mesela satıcı kaç alışveriş tamamlamış ? Kaçından olumlu puan almış ? Gibi parametreleri satıcının üstüne tıklayıp kontrol etmelisiniz.

5) Kampanyaları Kovalamak:

Geldik son maddemize. İlk maddede vermiş olduğum sitelerin e-bültenlerine abone oluyoruz. Böylece varsa bir indirim veya kampanya onlar bize mail atıyor.

İnternetten kitap alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimizin sonuna geldik.  Bu rehber yararlı olduysa kısa da olsa yorum bırakarak bizi mutlu edebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok önemli sitemiz hakkında şikayet ve önerileriniz için buradan devam edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi anlamına gelmekte. Kabul Et Gizlilik Politikası