Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2

Bugün klima alırken nelere dikkat edilmeli rehberimizle karşınızdayız. Bu rehberde alacağım klimada hangi özellikler olmalı ? Klima alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir ? Klima alırken neye dikkat edilir ? Gibi soruları yanıtlayacağız. Herkes hazırsa madde madde püf noktalar listemize geçelim.

1) KLİMA TİPİ:

Duvar Tipi(split klima): İç ve dış olmak üzere iki üniteden oluşur. Duvara monte edilir. Hem soğutma hem ısıtma görevi yapar. Ev kullanımı için uygundur.

Salon Tipi: İç ve dış olmak üzere iki üniteden oluşur. İç ünite buzdolabını andırır. Bankalar, ofisler ve çok büyük salonlar için uygundur.

Mobil-Portatif Klima: Tek ünitedir. Yazlık evlerde kullanmak için veya kısa süreli kiralık ev için kolay taşınabilir olması yönüyle kullanışlıdır. Bebek odası için fazladan ısıtma veya soğutma amaçlı kullanılabilir.

Mobil Portatif Klima
Split Klima
Salon Tipi Klima

2) BTU DEĞERİ:

Bir saatlik sürede klimanın taşıdığı ısı miktarıdır. Kullanacağınız alanın büyüklüğü kişi sayısı ve yaşadığınız bölgeye göre uygun BTU değerli klima seçmelisiniz. Size pratik bir hesaplama yöntemi vereceğim böylece kolayca alacağınız klimada olması gereken BTU değerini hesaplayacaksınız.

Öncelikle yaşadığınız bölgeye göre BTU değerini not edin;

Marmara= 385  Güneydoğu Anadolu= 462   İç Anadolu= 346   Karadeniz= 385   Akdeniz= 445

Ege= 423  Doğu Anadolu= 308

Şimdi Bölge BTU değeri ile klimayı kullanacağınız odanın metrekaresini çarpın. Bulduğunuz değere kişi sayısı kadar 600 ekleyin. Sonuçta elde ettiğiniz değer klimanızda olması gereken BTU değeridir. Hemen daha anlaşılır olması için bir örnek vereyim;

Ege de yaşayan 4 kişilik bir aile 20 metrekarelik salonları için;

423*20 + 4*600 = 10860 BTU veya üstünde BTU değerine sahip klima almalıdır.

3) EER (enerji verim oranı):

İçten dışa veya dıştan içe gerçekleşen enerji transfer miktarının klimanın harcadığı elektrik enerjisine oranıdır. Ne kadar yüksek o kadar iyi diyebilirim.

4) COP (performans katsayısı):

Ayrıntıya girmeden ne kadar yüksek o kadar iyi diyebilirim.

GÜNCELLEME(16/11/18) :  Artık eer ve cop değerlerinin önemi kalmadı. Seer ve scop değerlerini araştırmalısınız.

5) INVERTER TEKNOLOJİSİ:

Bu teknolojiye sahip klimalar standart klimalar gibi istenen sıcaklığa gelince dur çalış dur çalış yapmaz sürekli daha az güç tüketerek çalışma halindedir. Standart klimalara oranla %44 daha verimlidir yani harcadığı enerjiyi çok verimli şekilde ısıtma veya soğutma olarak yansıtır. Alacağınız klimada kesinlikle olması gereken bir özelliktir.

6) ENERJİ SINIFI:

Paranızın boşa gitmesini ve fazla fazla elektrik faturası ile karşılaşmak istemiyorsanız A+++ enerji sınıfına sahip bir klima alınız. Böylece ultra tasarruflu ve iyi iş gören bir klimanız olur.

7) DİĞER ÖZELLİKLER :

 • Alacağınız klima çevre dostu R32  gazı kullanmalı.
 • Doğal rüzgar etkili otomatik hava yönlendirme sistemine sahip olursa daha iyi olur.
 • Neo Plasma Özelliği: Klima ısıtma soğutma işlevinin yanında havayı da temizler. Klasik filtreler gibi değişmesine gerek yoktur. Enerji tasarrufu sağlar.
 • Lonizer Teknolojisi: Bu özelliğe sahip klimalar havada küçük iyon kümecikleri oluşturup negatif parçacıkların zararlı etkilerini yok eder.

8) KLİMA MARKA ÖNERİSİ:

Bölgenizde geniş servis ağı bulunduran, yedek parçası kolay bulunan, müşteri memnuniyetine önem veren markaların ürettiği klimaları almalısınız. Genel olarak bir marka listesi verecek olursam;

Arçelik, Mitsubishi, Daikin, Toshiba, Panasonic, Midea markalarından bütçenize uygun bir klima seçebilirsiniz.

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimizin sonuna geldik.  Bu rehber yararlı olduysa kısa da olsa yorum bırakarak bizi mutlu edebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok önemli sitemiz hakkında şikayet ve önerileriniz için buradan devam edebilirsiniz.

2 Yorumlar
 1. Hasan diyor

  Çok detaylı anlatmışsınız. Teşekkürler

  1. Editör diyor

   Yorumunuz için biz teşekkür ederiz. 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi anlamına gelmekte. Kabul Et Gizlilik Politikası