Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Kombiler evinizin ısıtmasını sağlamak için mutlaka kullanmanız gereken cihazlardan biridir. Hem evinizin sıcaklığını hem de suyunuzun sıcaklığını sağlamak için kullanılan kombiler birçok çeşitte ve özellikte bulunabiliyor. Eviniz için yeni bir kombi alacağınızda evinizin durumuna ve gereksinimlerine göre tercih yapmanız çok daha iyi bir dönüş almanızı sağlayacaktır. Bu yüzden kombi alırken dikkat edilecek hususlara değinilmesi önemlidir.  Eğer ki kombi alırken dikkat etmeniz gereken noktaların neler olduğunu bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda kombi alırken dikkat etmeniz gereken durumları inceleyeceğiz.

  • Kombinin Boyutu ve Kapasitesi

Kombi balkonunuza veya pencerenize yakın noktalara yapılmalıdır. Ayrıca kombinizin monte edileceği yerin etrafında güvenliğiniz açısından belli miktarda boş alan olmalıdır. Hem evinizin alanından kullanmadan hem de daha güvenli olacağı için kombiler çoğunlukla balkonlara yapılmaktadır. Evin içerisinde bulunması halinde birkaç boru yardımıyla kombi açık havaya yönlendirilmelidir. Bu tür ayarlamaları çoğunlukla teknik servisler halletmektedirler. Bu yüzden öncelikle teknik servis evinize gelmeli ve en uygun konumu bularak gerekli analizleri yapmalıdır.

Kombiler kapasitesine ve türüne göre daha küçük veya daha büyük boyutlarda olabilmektedir. Evinizin büyüklüğüne, cephesine, kullanılan petek sayısına ve kullanım yoğunluğunuza göre kombi seçiminizi daha büyük yapabilirsiniz. Örneğin 100m2 üzerindeki evlere küçük boy kombilerin yerleştirilmesi evi yeteri kadar ısıtmayacaktır.

  • Kombi Türleri

Birçok kombi çeşidi bulunmaktadır. Evinizin ortamına, kombinin kurulumunun yapılacağı yere ve ekonominize göre bu türler arasından seçim yapmak durumundasınız. Kombi çeşitleri aşağıdaki gibidir;

  • Bacalı Kombi (Zararlı gazı kombiye bağlanan baca yardımıyla dışarı atmaktadır. Dışarı kurulması önerilir.)
  • Hermetik Kombi (Bacalı Kombi alternatifidir ve bulunduğu ortamdan bağımsız olarak gaz alımı ve boşaltımı yapar. Oldukça güvenlidir)
  • Yoğuşmalı Kombi (Atık gazları da yakarak enerji üreten kombi çeşididir. Çok daha fazla enerji tasarrufu yapması ile bilinir.)
  • Elektrikli Kombi (İçerisinde atık gaz barındırmaz ve elektrik yöntemi ile ısıtma sağlar. Oldukça pahalıdır)

Bunların dışında hibrit bir şekilde çalışan kombiler de bulunuyor. Günümüzde çoğunlukla konvansiyonel kombiler ile yoğuşmalı kombiler bir arada kullanılıyor. Fakat yine de bu detayları bilmenizde fayda var.

  • Kombi ve Eşanjör

Kombinizdeki suyun barındırılması ve dağıtılması için kullanılan eşanjör kombilerdeki en önemli parçalardan biridir. Tek, çift ve üç eşanjör seçeneklerine sahip olan kombiler, su akışını nasıl yapmak istediğinize bağlı olarak dikkat etmeniz gereken bir detay.

Tek eşanjörlü kombilerde evin içerisinde kullanacağınız tüm sıcak su tek bir kanaldan geçiyor ve öyle dağıtılıyor. Yani çeşme suyunuz ve kalorifer suyunuz aynı noktadan geçerek dağılıyorlar. Bu kaloriferiniz yoğun bir şekilde çalışırken sıcak suyu açmanız halinde kombinizin daha yavaş çalışacağı anlamına geliyor.

Çift eşanjörlü kombilerde ise çeşme suyu ile kalorifer suyu ayrı ayrı ısıtılıyor. Kalorifer yine kombinin içerisinde ısıtılırken, çeşme suyu kaloriferdeki sıcak su yardımıyla ısıtılıyor. Böylece daha iyi bir ısıtma sağlanabiliyor. Üç eşanjörlü kombiler çok bilinmeyen bir tür olsa da bunu basitçe yoğuşmalı kombiler olarak açıklayabiliriz. Bunun sebebi iki eşanjör çeşme suyu ve kalorifer için kullanılırken, üçüncü eşanjör yoğuşma amacıyla kullanılıyor.

  • Kombi Güvenliği ve Garanti

Kombiyi tercih edeceğiniz marka ve markanın size sunacağı desteği öğrenmeniz gerekiyor. Kombiler hassas cihazlardır ve düzenli bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Yıllık olarak düzenli bir şekilde bakımı yaptırılmalı ve herhangi bir sorun yaşandığı durumda teknik servisten hızlı bir şekilde geri dönüş alabilmelisiniz. Kombinizde küçük bir problem bile fark etmeniz halinde teknik servisle iletişime geçmeli ve problemi çözdürmelisiniz. Bunun yanında çoğu marka 2 yıl garanti sunmaktadır ve 5-10 senelik bakım hizmeti vermektedirler. Tüm bu detayları öğrenerek hem kombinizin güvenliğini sağlayabilir hem de yıllarca tam performans çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Marka olarak ise ECA, Demirdöküm, Bosch gibi büyük markaları tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi anlamına gelmekte. Kabul Et Gizlilik Politikası