Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bugün kulaklık alırken nelere dikkat edilir rehberimizle karşınızdayız. Bu yazıda alacağım kulaklıkta hangi özellikler olmalı ? Kulaklık alırken nelere dikkat edilmeli ? Kulaklık alırken nelere dikkat edilir ? Gibi soruları yanıtlayacağız. Herkes hazırsa madde madde başlayalım.

1) KULAKLIK TİPİ:

İnair: Taşınması kolaydır fazla yer kaplamaz. Kulak üstü modellerden daha ucuzdur. Ses izolasyonu diğer tiplere göre daha iyidir bu sebepten düşük ses seviyesinde kullanılabilir. Sub frekanslarında diğerlerine göre daha başarılıdır. Eksi olarak kulak içi olduğu için kulak zarına zarar verebilir. Temizlenmezse kulak içine mikrop ve bakteri girişine sebep olur. Kalitesiz olanlar kulaktan düşebilir, çukurlaşır.

inAir Kulaklık

Earbud: Tam izole etmez. Ses kalitesi düşüktür. En az verimle çalışan kulaklık tipidir. Kullanım ömrü kısadır sürekli arızalanır. Basslara duyarsızdır istenen bass hissini vermez.

Earbud Kulaklık

Kulak Üstü: Taşınması kulakiçine göre zordur. Çok yer kaplar. Diğerlerine göre daha pahalıdır. Kullanım ömrü daha uzundur. Modelden modele değişmekle beraber sürücü içerdiği için en iyi ses kalitesini verir. Düşük ses seviyesinde kullanılabildiği için daha sağlıklıdır. Daha az güç tüketir. Alınacaksa sıkmayan, ayarlanabilen, deri kumaşa sahip modeller alınmalıdır.

Kulak Üstü Kulaklık

Diğer maddeye geçmeden önce bu kısmı özetlersek öncelikle Earbud kulaklıklardan kesinlikle uzak durun. Spor yaparken veya yürüyüş yaparken kullanacaksanız İnair kulaklık alabilirsiniz. Uzun ömürlü olsun, sağlam olsun, bassları tizleri tam hissedeyim diyorsanız kaliteli kulak üstü kulaklık alın.

2) FREKANS ARALIĞI:

Hz ile ifade edilir. Frekans aralığı ne kadar geniş olursa ses o kadar kaliteli çıkar çünkü ses frekans çeşitliliğinden dolayı daha ayrıntılı olur.

20Hz – 25000Hz == tiz sesli kulaklık.

10Hz – 20000Hz == bass sesli kulaklık.

15Hz – 22000Hz == ideal sesli kulaklık.

5Hz – 25000Hz == bass ve tizi doruklarında yaşatan kulaklık.

3) SES HASSASİYET SEVİYESİ(db):

Kulaklığın takılı olduğu cihazdan aldığı elektrik enerjisini ne kadar ses enerjisine çevirdiğini gösterir. Ne kadar fazla o kadar iyi ama ideal olanı 103-104 dbdir. Fazlası kulak sağlığını olumsuz etkiler.

4) EMPEDANS DEĞERİ:

Kulaklığın iç direncidir. 16,32,64 değerlerine sahip olabilir. Güç tüketimini ifade eder. Yükseldikçe ses şiddeti artar ama birim zamanda harcanan enerji de artar. Telefonlarımız için 16 iç direncine sahip kulaklıklar uygundur.

5) TDH DEĞERİ:

Toplam ses uyumundaki bozulmalardır. Ne kadar düşük o kadar iyi. %5 in altında olması idealdir.

6) TEST ETMEK:

Bazen çok kaliteli bir kulaklık ses zevki farklı olan birisine göre en berbat kulaklıktır. Bu yüzden mümkün olduğunca alacağınız kulaklığı test edip öyle alın. Test işlemine izin veren D&R, Carrefour, Media Market gibi büyük mağazalar ilk tercihiniz olsun. Bir arkadaşınızda görüp de test etmenizde mümkün.

7) KABLOLU – KABLOSUZ:

Kablosuz Kulaklık: Kablo karmaşasını sevmiyorsanız veya spor, yürüyüş gibi hareketli aktivitelerde bulunurken kullanacaksanız iyi bir seçim olabilir. Almadan önce Batarya süresi ve menzilini araştırıp almalısınız. Bluetooth 3.0 yerine 4.0 kullanan bir kulaklık almanız halinde ses kalitesi artacaktır.

Bluetooth kulaklık almaya karar verdiyseniz Bluetooth Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler rehberimizi okuyabilirsiniz.

Kablolu Kulaklık: Şarj etmekle uğraşmak istemeyenler için en iyi tercihtir. Alacağınız kulaklığın jak girişinin sağlam olması hatta mümkünse altın kaplama olmasına daha iyidir. Daha esnek kullanım için kablonun uzun olması gerekir.

8) TUŞ FONKSİYONLARI:

Bu size kalmış bir özellik. Benim için kulaklıkta ses açma kapama tuşu olması yeterlidir. Fazladan 2,3 tuş için 20 TL kadar fark ödeyecekseniz bence gereksiz.

9) KULAKLIK MARKA ÖNERİSİ:

Sırasıyla Sennheiser, Audio Tecnica, JBL, Shure, Bose, Sony firmalarının ürettiği kulaklıklar bütçeye uygunsa alınabilir.

Kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimizin sonuna geldik.  Bu rehber yararlı olduysa kısa da olsa yorum bırakarak bizi mutlu edebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok önemli sitemiz hakkında şikayet ve önerileriniz için buradan devam edebilirsiniz

Exit mobile version