Tablet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

4

Bugün tablet alırken nelere dikkat etmeli rehberimizle karşınızdayız. Bu yazıda tablet alırken neye dikkat edilir? Alacağım tablette hangi özellikler olmalı? Tablet alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? Gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız. Başlamadan önce anlatımı okuyucuyu kategorilere ayırarak yapacağımı belirteyim. Bu noktada hangi kategoriye ait olduğunuzu belirleyip püf noktalar listemize geçebilirsiniz.

Ev Kullanıcıları: Tableti internete girmek, sosyal medyada takılmak, film izlemek için kullanan kesim.

Profesyoneller: Tableti ofis programları, sunum çalışmaları, görüntülü iş görüşmeleri için kullanan kesim.

Çocuklar: Tableti çocuğuna karne hediyesi veya yakın akraba, komşu çocuğuna bayram hediyesi olarak alacak kesim.

Kategorileri belirlediğimize göre madde madde püf noktalar listemize geçelim.

1) TABLET SEGMENTİ:

Kendimce tabletleri çin malı, orta seviye ve kaliteli olarak segmentlere ayırdım.

Ev Kullanıcıları: Orta seviye tablet işinizi görecektir. Orta seviye derken iyi markaların ( Samsung, Asus, Dell, Lenovo) ürettiği ama pahalı olmayan ( 600-700 TL seviyelerinde) bir tablet işinizi görecektir.

Profesyoneller: Kaliteli segmentine giren bir tablet almalısınız. Apple’ın ürettiği ipadler veya Samsung’un üst seviye tabletleri isabetli bir seçim olabilir.

Çocuklar: Bir çocuk tableti genelde oyun oynamak veya resim çizmek için kullanır. Bu tür kullanımlar için çin malı tabletler ( gosmart, probook, unipad, polypad, artes, quake ve onlarcası) yeterlidir. Ayrıca bir çocuğun tableti düşürme ve kırma olasılığı çok yüksektir. Hangi segmentteki tablet kırılsa daha az üzülürsünüz ? Bu sorunun cevabı olarak çin malı tabletler çocuklar için en iyi seçenektir.

2) İŞLETİM SİSTEMİ:

Günümüzde tabletler Android, İOS ve Windows işletim sistemi yüklü olarak geliyor. Bu noktada 3 kategori için de Windows işletim sistemini önermiyorum. Bu arada Android alacaklar için en az android 7.0 yüklü bir tablet almalısınız. Böylece 8.0 güncellemesini de alıp uzun yıllar tabletinizi kullanabilirsiniz.

Ev Kullanıcıları: Ücretli ve ücretsiz milyonlarca uygulama seçeneği ile Android işletim sistemli tabletler sizin için kaçınılmaz.

Profesyoneller: İOS işletim sistemine sahip Apple tablet sunum notları, finansal grafikler ve ofis kullanımları için daha performanslıdır.

Çocuklar: Güncel android sürüme sahip bir çinli tablet oyun oynamak için idealdir.

3) BÜYÜKLÜK VE ÇÖZÜNÜRLÜK:

Ev Kullanıcıları: Film izlerken ve Youtube’da gezerken 10″ büyüklüğünde Full HD(1080p) çözünürlüğe sahip tablet iyi iş çıkaracaktır. Bütçe yetmezse en az 7″ HD çözünürlüğe sahip tablet almalısınız.

Profesyoneller: Kesinlikle 10″ Full Hd çözünürlükte tablet almalısınız.

Çocuklar: Bütçe yeterliyse 10″ Full HD tablet oyunlarda çok iyi iş çıkarır.

4) DEPOLAMA:

Ev Kullanıcıları: Film indirip izlerim, bol bol uygulama yüklerim diyorsanız en az 16 GB, önerilen 32 GB hafızaya sahip tablet almalısınız. Bir de kesinlikle 64 GB’ta kadar micro SD kart desteği olmalı.

Profesyoneller: 16 GB hafızası olan 64 GB micro SD kart destekli tablet işinizi görecektir.

Çocuklar: 16 GB depolamaya sahip tablet yeterlidir.

5) İŞLEMCİ & RAM :

Bir tablette performansı etkileyen, tablet için en önemli iki donanım işlemci ve ramdir.

Ev Kullanıcıları: En az 4 GB ramli, 4 Çekirdekli işlemciye sahip tablet almalısınız.

Profesyoneller: 4GB ram ve Apple A11 işlemciye sahip tablet işinizi görür.

Çocuklar: 2 GB ram ve 2 çekirdekli işlemciye sahip tablet alınabilir. Bu özellikte tablet bazı oyunlarda sıkıntı yaratabilir bu yüzden bütçe yeterse daha üst seviye tablet alınmalıdır.

6) PİL ÖMRÜ :

Her üç kategori için de pil önemlidir. Bu yüzden en az 7000 mAh değerine sahip batarya bulunduran tablet almalısınız. Film izlerken, oyun oynarken veya sunum hazırlarken fişe bağlı kalmak istemiyorsanız 10.000 mAh değerli tablet alınız.

7) BAĞLANTILAR:

Ev Kullanıcıları: Televizyona bağlayıp film izlerim diyorsanız HDMI çıkışı olan bir tablet almalısınız. Bir de OTG desteği olması halinde USB flash bellekleri de bağlayabilirsiniz. Vazgeçilmez Wifi özelliği olmak zorunda zaten. Bir de bluetooth, GPS desteği varsa müthiş olur.

Profesyoneller: Sürekli yolculuk yapmanızı gerektirecek bir işniz varsa internet bağlantısı için wifi tek başına yeterli olmayabilir. 3G veya 4G destekli bir tablet alarak sim kart takmanız halinde yolculukta bile internete bağlanabilirsiniz.

Çocuklar: Şarj edecek girişi olsun yeter 🙂

8) KAMERA:

Ev Kullanıcıları: Güzel bir kamerası olan telefonunuz varsa tablette kamera aramayın.

Profesyoneller: Görüntülü iş görüşmesi yapacaksanız kamera kesinlikle olmalı.

Çocuklar: Pek de önemli değil. Buna çocuk karar versin.

9) MARKA ÖNERİSİ:

Ev Kullanıcıları: Samsung, Asus, Dell, Exper, Reeder, Toshiba, Lenovo, Sony, Vestel, Acer firmalarının ürettiği 600-700 TL bandında tabletleri alabilirsiniz.

Profesyoneller: Apple veya Samsung’un ürettiği 900-1200 TL bandında tablet alınabilir.

Çocuklar: Çin malı gosmart, probook, unipad, polypad, artes, quake gibi burada ismini sayamayacağım kadar çok firmanın ürettiği 100-300 bandında tabletler alınabilir.

10) DİĞER ÖZELLİKLER:

 • Gorilla Glass ekran koruma özelliği olan tabletler alınabilir.
 • Ne zamana kadar güncelleme alacak ? Yüklü işletim sistemi güncel mi ? Gibi parametreler önemlidir.
 • İnternette kırılmış, özelleştirilmiş romları var mı ? Popüler bir model olması her hangi bir sorunda çözüm bulmanızı hızlandırır.
 • Aliminyum kasaya sahip tablet kolay kolay ısınmaz.
 • Kılıf hediye olarak geliyor mu ?
 • Garanti ve satış sonrası destek kesinlikle olmalı. Varsa kaç yıl ?
 • Forumlarda tablet hakkında fazla şikayet var mı ? Müşteri memnun mu ?

11) HIZLI ÖNERİ:

Ev Kullanıcıları: Android, 4 GB ramli, 9″, Full Hd, 32 GB Depolama, 7000 mAh batarya, bilindik markalı tablet alınabilir.

Profesyoneller: Apple üretimi veya üst sınıf Samsung tablet alınmalıdır.

Çocuklar: Çin malı, 16 GB depolamaya sahip güncel android sürümlü tablet yeterlidir.

Tablet alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimizin sonuna geldik Bu rehber yararlı olduysa kısa da olsa yorum bırakarak bizi mutlu edebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok önemli sitemiz hakkında şikayet ve önerileriniz için buradan devam edebilirsiniz.

4 Yorumlar
 1. Unknown diyor

  Sizin kullandığınız bir tablet var mı ? Dersleri takip edip boş zamanımda da film izleyebileceğim bir tablet önerebilir misiniz ? Android işletim sistemli olursa daha iyi olur. Teşekkür ederim.

  1. admin diyor

   Merhaba, bütçenizi öğrenebilir miyim ? Bütçenize bilirsem daha sağlıklı bir öneride bulunabilirim. Genel olarak bütçenin kısıtlı olduğu durumlarda çin üretimi tabletler alınabilir ama bence çinli tabletler tam bir sürpriz yumurta. İlk hafta bozulabilir de 2 sene götürebilir de.

 2. Beri diyor

  Harika bir rehber! Teşekkür ederim :’)♡

  1. Editör diyor

   Biz teşekkür ederiz. 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi anlamına gelmekte. Kabul Et Gizlilik Politikası