Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Günümüzde cep telefonları neredeyse bütün işlerimizi görebilecek konuma geldi. Banka hesaplarını yönetebileceğimiz, sosyal medyada sörf yapabileceğimiz, e-postalarımızı takip edebileceğimiz ve neredeyse profesyonel bir kamera kadar kaliteli çekim yapabileceğimiz cep telefonları mevcut. Peki cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Başlayalım;

Bütçe

Cep telefonları sayısız marka ve modellerle bize sunulmakta. Hemen hemen her bütçeye uygun cep telefonları özellik ve donanımına göre değişiklik gösteriyor.

Öncelikle bir akıllı telefon edinmeden önce kendimize bir bütçe belirlemeli ve o bütçe ile alınabilinecek en donanımlı cep telefonunu araştırmamız gerekiyor. Bütçe aralığınızı belirlediyseniz diğer konulara geçelim;

Garanti Durumu

Eğer ikinci el bir telefon almayı düşünürseniz mutlaka garanti veya IMEI durumunu sorgulatın. Kaçak veya tamir görmüş bir telefon almanız zarar görmenize neden olabilir. İçerisindeki orijinal parçalarını ikinci kalite elektronik malzeme ile değişim yapan kişiler maalesef karşımıza çıkabiliyor. Bir de ortalama bir telefon ömrünün 2-3 yıl olduğunu da bilmek lazım.

Donanımsal Özellikler

Ekran ve Çözünürlük: İlk olarak LCD panelli ekranlar daha sonra LED ekranlar sonrasında ise OLED ekranlar derken ekran teknolojisi konusunda da epey bir yol alındığını görüyoruz. Son dönemde akıllı telefonlarda genel olarak ise Super AMOLED ve kavisli ekran sistemleri kullanılır hale geldi. Burada önemli bir unsur çözünürlük. 1920×1080 çözünürlüğünden düşük olan bir ekran tercih etmemenizi öneriyoruz. Hem göz sağlığınız hem de daha kaliteli grafikler görmeniz amacıyla çözünürlük ne kadar yüksek olursa sizin için o kadar iyi olur. Diğer yandan bu durum batarya tüketimini de artıran bir unsurdur.

Kamera: Cep telefonu kamerası tamamen kişiler bir tercihtir. “Fotoğraf çekimi çok önemli değil, ortalama özellikler yeterli” diyorsanız bu paragrafı okumadan geçebilirsiniz. 🙂

Cep telefonu kamerası hem video çekimleri hem de fotoğraf çekimleri için neredeyse bir profesyonel kamera kadar iş görebilir konumda. Tabi bu özelliğin de bazı püf noktaları var. Özellikle sadece megapiksel değeri değil, FPS , diyafram ve ISO değerlerine de bakmanızda fayda var. Cep telefonlarının özelliklerinde 64 megapiksel yazması sizi yanılgıya düşürmesin en az megapiksel değeri kadar bu özelliklerde önem taşıyor. FPS’in 60 olması çekim kalitenizi artıracaktır.

Depolama  Alanı: Hepimiz ‘Depolama  Alanı Tükeniyor!’ uyarısını en az bir kere almışızdır. İşte bu uyarı telefonunuzun “Artık benim hafızam doldu, yerim yok artık.” 🙂 diyorsa yanlış seçim yapmışız demektir. Günümüzde 512 GB hafıza sınırına kadar üretilmiş cep telefonları mevcut. Yine kişisel ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi göz önününde bulundurarak bir seçim yapabilirsiniz. 64 GB altı bir cep telefonu tercih etmemenizi öneriyoruz.

Ram: Bana göre cep telefonu alırken en önemli ve olmazsa olmaz konulardan biri olan Ram desteğidir. RAM telefonunuzun hızını etkiler, kullanım sırasında bize sunduğu her şey RAM’ın hafızasına aldığı bellektedir. Ram ne kadar geniş olursa sizde o kadar fazla verim alırsınız. 6 GB’nin altındaki Ram desteklerini önermiyoruz. Günümüzde birçok uygulama ve oyun Ram ağırlıklı olarak çalışıyor ve Ram, kullanım sırasında büyük rol oynuyor.

Pil: Ve yine olmazsa olmazlardan olan şarj meselesi. Cep telefonumuzun olmadık yerde şarjının bitmesi bizim için hayati önem taşıyan bir sorundur. Elimizde şarj aleti ile gezmek istemeyiz. 🙂 2020 yılı itibari ile bu sorun çözülmeye başlandı. Telefon üreticileri yeni teknolojiler ile pil ömrünü uzatıyor. 4000 mAh. kapasitesinin altında olan bataryaları önermiyoruz. Çünkü yine günümüzde üretilen uygulamalar her geçen gün gelişiyor ve bataryadan daha fazla güç alıyorlar.  Bu nedenle ne kadar güçlü bataryalı bir cep telefonu edinirseniz sizin için o kadar uzun vadeli ve rahat olur. Tabi burada telefonunuzun ekran boyutu, çözünürlüğü batarya performansınızı etkileyen faktörler arasında.

Teknik Servis ve Yedek Parça

Cep telefonu almadan önce yine ileri görüşlü davranarak, “telefon bozulursa nereden nasıl yardım alabilirim?” diye düşünmeniz de gerekiyor. Öyle telefonlar var ki piyasada kılıfını bile bulamıyorsunuz. İşte  bu gibi durumlarla karşılaşmamak için telefon almadan önce, telefonun yaygınlığı, yedek parçaları tedarik etme durumu ve yetkili servisin tutumunu da araştırmanız gerekiyor.

Sonuç ve Kişisel Özet

Unutulmamalıdır ki kullanacağınız bir telefonun özellikleri size sağladığı fayda kadardır.  Çok büyük bir bütçe ile 512 GB hafıza kapasitesi ile telefon aldıktan sonra bunun sadece 50 GB kadarını kullanmak israf ve kaynakların verimsiz kullanılması demektir. Bu konuda kendinize ilk sormanız gereken “benim neye ihtiyacım var ve bütçem nedir”sorusudur. Oluşturduğunuz bütçe ile taleplerinizin kesiştiği noktadaki telefon sizin telefonunuzdur. Bunu ise ilk olarak yukarıdaki maddeler ve ardından çeşitli forum sitelerinden yorumlar alarak belirleyebilirsiniz.

Siz de bu konuda düşüncelerinizi okuyucular ve bizimle paylaşmak isterseniz alt taraftaki yorum bölümüne bekleriz. 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi anlamına gelmekte. Kabul Et Gizlilik Politikası