Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

6

Bugün televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberi ile karşınızdayız. Bu rehberde televizyon alırken nelere dikkat edilmeli ? Alacağım televizyonda hangi özellikler olmalı ? Fiyat/performans televizyonları hangisi ? Gibi soruları yanıtlayacağız.

Bütçenize uygun televizyonlara bakarken birazdan vereceğim kriterleri göz önüne alırsanız daha memnun kalacağınız bir alışveriş yapacağınızı umuyorum. Herkes hazırsa madde madde başlayalım.

1) BÜYÜKLÜĞÜ:

Bu kriter televizyonu kullanacağınız odaya ve izleyeceğiniz uzaklığı göre değişiyor. Aşağıda vereceğim ölçülerle size uygun büyüklüğü belirleyin.

Evinizde bir sinema odası yapmak istiyorsanız : 65″ veya daha büyük

Büyük bir salon için düşünüyorsanız : 50″ ve 64″ arası

Orta büyüklükte oturma odası için : 33″ ve 49″ arası

Mutfak veya yatak odası için bakıyorsanız : 32″ veya daha küçük

2) PANEL TİPİ:

Günümüzde yaygın olarak üç tip panel kullanılır. ( Plazma ve LCD tvler çok eskide kaldı tercihinizi aşağıda vereceğim panel tiplerinden yana kullanın. )

LED TV : Yüksek enerji tasarrufludur. En yaygın kullanılan panel tipidir. Parlaklık konusunda rakiplerinden öndedir. Tek dezavantajı izleme açısı dardır yani bazı noktalarda parlama yapabilir. Doğru açı bulunup izlediği takdirde sorun olmaz.

QLED TV : Samsung’un geliştirdiği LED TV nin biraz daha üst teknoloji versiyonudur. LED tv den daha kaliteli görüntü sunar. Renk derinliği, gerçekçi renk uyumu, daha canlı görüntü ile ön plana çıkar. Ortadan aydınlatmalı versiyonu tercih edilmelidir.

OLED TV: LG’ nin geliştirdiği yüksek teknoloji panel tipidir. Üst seviye renk doğruluğu, kontrast( en koyu renk ile en açık renk arasındaki oran) genişliği, geniş izleme açısı ile ön plana çıkar.

Bütçe yeterli ise OLED TV tercih edilebilir. LED TV daha düşük bütçeliler için uygundur.

3) ÇÖZÜNÜRLÜK:

Görüntüdeki netlik ve keskinliğin ölçüsüdür. Yaygın kullanılan 3 tip çözünürlük var.

HD READY: Uzak durmanız gereken 1366*768 piksel çözünürlüktür.. Diğer tiplere göre fark edilebilir derecede kalitesiz görüntü sunar. 32″ altında bir TV almayacaksanız uzak durun.

FULL HD: 1920*1080 çözünürlüğe sahiptir. Genel uydu yayını bu kalitede verilir. 4K ya bütçesi yetmeyenler için vazgeçilmezdir.

4K(UHD): 3840*2160 piksel ile FULL HD nin 4 katı çözünürlüğe sahiptir. 50″ ve üzeri TV ler için kesinlikle tercih edilmelidir.. Kullanabilmek için 2160p 50i özellikli uydu alıcısına ihtiyacınız var. Diğer tiplere göre oldukça pahalıdır.

4) YENİLEME HIZI:

Birimi Hz dir. Görüntü yenileme hızını belirler yani ne kadar çok o kadar iyi. Yaygın olarak 60Hz ve 120Hz kullanılır. 120Hz ve üzeri önerilir.

5) AKILLI ( SMART TV ) OLSUN MU ?:

Eğer TV den Netflix ve Youtube gibi platformlara bağlanmak istiyorsanız tercih edilebilir. Bir TV nin akıllı olanı ile olmayanı arasında en az 500 TL fark vardır. Bu yüzden akıllı olmayan alıp gerekirse 200 TL ye Android TV BOX özelliği olan uydu alıcısı almak daha mantıklıdır. Bu özellik Smart TV nin tüm farkını ortadan kaldırır.

6) HDR TEKNOLOJİSİ:

Bu özelliğe sahip TV lerde renkler daha gerçekçidir. Derinlik hissi ve gölgelerin arkasına saklanan ince detayları görebilme imkanı sağlar. Bütçe yeterse bu teknolojiye sahip TV ler tercih edilmelidir.

7) 3D ÖZELLİĞİ:

Bence artık eskide kalmış bir özelliktir. Sırf bu özellik olsun diye fazladan para vermeye değmez.

8) KAVİSLİ(CURVED) Mİ DÜZ ( FLAT) MÜ OLSUN?

Eğer kavisli televizyon alırsanız kullanacağınız odayı yeniden dizayn etmeniz gerekecektir. Uygun açıdan ve yakından izlerseniz derinlik hissi verecektir. Yalnız yaşayan ve TV yi yakından izlemeyi sevenler için tercih edilebilir fakat kalabalık aileler ve TV yi uzaktan izleyenler için hayal kırıklığı olur. Bazen görüntü sünmüş hissi verebilir. Düz TV almak şahsen daha tercih edilesidir.

9) MARKA ÖNERİSİ:

Hiçbir markaya referans olacak kadar güvenmesem de Samsung ve LG bu sektörün en iyileridir. Yenilikçi ve kaliteli üretim anlayışı ile rakiplerinden sıyrılıyorlar.

Son söz olarak alacağınız televizyonun garanti süresi, kullanım ömrü oldukça önemli parametrelerdir. Bağlantı tipi olarak Miracast özelliği, USB 3.0 desteği, fazladan USB ve HDMI girişi olan TV ler tercih edilmelidir.

Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimizin sonuna geldik.  Bu rehber yararlı olduysa kısa da olsa yorum bırakarak bizi mutlu edebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok önemli sitemiz hakkında şikayet ve önerileriniz için buradan devam edebilirsiniz

6 Yorumlar
 1. Unknown diyor

  Çok faydalı olmuş.

  1. admin diyor

   Bu güzel geri bildirim için teşekkür ederiz 🙂

 2. Adsız diyor

  elinize sağlık oldukça faydalı olmuş.

 3. Yavuz43 diyor

  Lg çok güzel TV yapıyor ama ne hikmetse garanti biter bitmez panel led leri patlıyor 2 TV de de aynısı başıma geldi. Ama yeni TV alsam gene lg alırım

  1. admin diyor

   Dediğiniz gibi LG gerçekten tv sektörünün öncülerinden. Led patlama olayını araştırmak lazım. Evinizin elektrik sistemiyle bile ilgili olabilir.

 4. Furkan Başkak diyor

  Ben Samsung kullanıyorum, çok memnunum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi anlamına gelmekte. Kabul Et Gizlilik Politikası