Tıraş Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bugün traş makinesi alırken nelere dikkat etmeli rehberimizle karşınızdayız. Bu yazıda alacağım tıraş makinesinde hangi özellikler olmalı ? Tıraş makinesi alırken neye dikkat edilir? Gibi soruları yanıtlayacağız. Herkes hazırsa madde madde püf noktalar listemize geçelim.

1) MAKİNE TİPİ:

Günümüzde tıraş makinelerinde iki tip üretim var birisi tıraş bıçaklarının ileri geri hareket etmesi ile sakalları kesen (ben buna düz başlıklı diyeceğim) diğeri yuvarlak dönen başlıklarla sakalları kesen (buna da yuvarlak başlıklı diyeceğiz) tipteki tıraş makineleridir. Ayrıntıya geçmeden küçük bir uyarı yapayım. Alacağınız herhangi tipte traş makinesi için ne kadar kaliteli olsa da düzenli olarak sinek kaydı kesebilecek bir performans beklemeyin. Sinek kaydı tabiriyle 0.1 milimetrelik kısalıkta kesebilen makineler kast edilir. Bu ölçüyü ancak klasik tıraş biçaklarıyla sabun ve su kullanmak şartıyla elde edebilirsiniz.

Düz Başlıklı Traş Makinesi

Düz Başlıklı: Sakallarım düz çıkıyor, herhangi bir karmaşası yok, kirli sakal bırakmak istiyorum diyenler almalıdır. Bu tipteki tıraş makinesinde numaralı taraklar yardımıyla kesilecek uzunluk belirlenebilir. Böylece kirli sakal da bırakabilirsiniz hatta numara ayarı ile saçlarınızı da kesebilirsiniz.

Yuvarlak Döner Başlıklı: Sakallarım farklı farklı yönlerde çıkıyor diyenler almalıdır. Bu tipteki tıraş makinesiyle numara ayarı yapamadığınız için kirli sakal da bırakamazsınız. Genelde 3 tane dönen bıçak bulunduran bu tipteki tıraş makineleri diğer tipe göre daha esnek tıraş deneyimi sunar. Modelden modele değişmekle beraber daha kısa kesim yapabilme avantajı vardır.

Yuvarlak Döner Başlıklı Traş Makinesi

2) PİLLİ Mİ OLSUN ŞARJLI MI ? :

Pilli Tıraş Makinesi: Pil bittikçe düzenli olarak yenisini alıp takmanız geekir. Şarjlı modellere göre tek avantajı genelde daha az ısınmalarıdır. Sürekli pil alıp değiştirmek bir süre sonra sıkıcı hale gelebilir.

Şarjlı Tıraş Makinesi: Pil yenileme derdiyle uğraşmazsınız. Düzenli şarj ettiğiniz sürece elektrik kesik bile olsa kullanabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hem kablolu hem kablosuz çalışabiliyor mu ? Yani şarj etmeyi unuttuğunuz bir durumda prize takıp traş olabilecek misiniz ? Bence bir tıraş makinesi kesinlikle şarjlı olmanın yanında prize takılı iken de çalışabilmelidir.

3) ISLAK & KURU :

Islak: Bu tür makineler sudan etkilenmez. Gerekirse musluğun altına tutup temizleyebilirsiniz bile. Sonuç olarak temizliği daha kolay diyebiliriz. Ama su ile sabun ile uğraşacaksam tıraş bıçağı kullanırım niye makine alayım diye düşünüyorsanız kuru tıraş yapan bir makine alabilirsiniz. Bu tür makineler ciltleri hassas olan, çok çabuk tahriş olanlar içindir. İlk defa tıraş bıçağından makineye geçecekler için de önerilir. İrritasyon riskini de azaltıyor diyebiliriz.

Kuru: Cildim o kadar da hassas değil zaten makineye alıştı, ilk defa makine kullanmayacağım, su ve sabunla uğraşamam, 5 dakikada tıraş olup işe yetişmem lazım diyenler için uygun olan makine tipidir.

Bu arada hem ıslak hem kuru tıraşa imkan veren makineler de vardır. İhtiyaca göre çok kullanışlıdır, alınabilir.

4) TIRAŞ MAKİNESİ MARKA ÖNERİ:

Modelde modele değişmekle beraber Philips, Braun, Panasonic firmalarının üretiiği bütçenize uygun bir tıraş makinesi alabilirsiniz.

5) HIZLI HIZLI DİĞER ÖZELLİKLER:

Tıraş makinesi alırken dikkat edilmesi gereken özellikler rehberimizin sonuna geldik.  Bu rehber yararlı olduysa kısa da olsa yorum bırakarak bizi mutlu edebilirsin.

 

Exit mobile version