Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1

Ütü alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimize hoş geldiniz. Bu rehberde ütü alırken nelere dikkat etmeli ? Sorusunu yanıtlayacağız. Ütü tavsiyesi arayanlar için kesin bir marka önermeyeceğim, onun yerine daha genel bilgiler vermeye çalışacağım. Her zamanki gibi püf noktaları madde madde yazalım. Girişte laf kalabalığı yapmadan, herkes hazırsa madde madde püf noktalar listemize geçelim.

1) HANGİ TİPTEKİ ÜTÜLERİ TERCİH ETMELİYİM ? 

Buhar kazanlı ve normal buharlı ütü olmak üzere iki alternatife sahibiz. Buhar kazanlı ütüler normal tipteki ütülere göre genelde daha pahalı olur ama aynı sürede diğer tipe göre çok daha fazla kıyafeti ütüleyebilirsiniz. Eğer büyük bir ailemiz var , sık sık ütü kullanırım diyorsanız buhar kazanlı ütü almanız daha mantıklıdır. Düzenli ama nadir ütü kullanırım diyorsanız normal buharlı ütü almalısınız.

2) TASARIMI NASIL OLMALI ?

Ütünün teknik özelliklerine geçmeden benim için en önemli noktayı belirtmek istedim. Bir ütünün tasarımı kullanışını etkiler. Teknik olarak mükemmel bir ütü alırsınız, ek birçok özelliği vardır ama el yapınıza uygun değildir veya tutmakta zorlanırsınız. Bu gibi bir durumda ütü yapmak sizin için çile haline gelir. Bu yüzden ütü almadan önce kesinlikle elinizde tutun, deneyimleyin. Rahat bir şekilde kullanacağınızı düşünürseniz alırsınız.

3) HANGİ ÜTÜ TABANI DAHA İYİDİR:

Ütüde en iyi taban nedir sorusunun kesin bir cevabı olmasa da genel olarak ütü tabanlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

Seramik Tabanlı: Ütünün kolayca kaymasını sağlar, yapışma ve parlamayı engeller.

Teflon Tabanlı: Yapışmaz tipte alırsanız, kumaşın yanma ve sararmasını engeller.

Çelik Tabanlı: Dikkatli kullanılmazsa kumaşın yanma riski yüksektir. Bu tipteki ütülerin en büyük marifeti tabandaki ısıyı eşit şekilde dağıtabilmesidir.

Yeni Teknoloji Tabanlar: Yeni üretilen ütülerde steamglide ve durilium olmak üzere iki tip taban ön plana çıkıyor. Peki bu tabanların ne farkı var? Hemen cevaplayalım:

Durilium Taban Ne Demek?  

Tefal’in geliştirdiği Durilium teknolojisine sahip ütüler diğer tiplere göre sağladığı ekstra kayganlık ile çizilmeleri önlüyor. Böylece fermuar gibi zorlu yüzeylerde hızlı ve konforlu bir ütüleme deneyimi sağlıyor. Yeni Durilium AirGlide Teknolojisi sayesinde ise hızlı ve zahmetsiz ütüleme performansı sağlanmakla birlikte optimum buhar gücü ile maksimum performans sunuluyor.

SteamGlide Taban Nedir ?

Philips’in geliştirdiği bu teknolojiye sahip tabanlar çizilmeye oldukça dayanıklıdır. Kullanım sonrası temizliği de kolaydır. Philips’e göre buharlı ütüler için en iyi tabandır.

Bu iki taban tipinin ayrıcalıklarının ne olduğu hakkında maalesef çok fazla kaynak yok. Yapacağım araştırmalar ve firma yetkililerinden alacağım bilgiler doğrultusunda bu bölümü bir daha güncelleyeceğim. Eğer bu konuda bilgi sahibi iseniz lütfen yorumlarınızı esirgemeyiniz.

4) TEKNİK RAKAMLAR:

Motor Gücü: 2000-2400 W güce sahip ütüler kırışık gidermek için yeterlidir. Bu değer ne kadar büyük olursa ütü o kadar fazla enerji tüketir ama bir o kadar da hızlı ütü yapmanızı sağlar.

Buhar Hacmi: Minimum 40 gr olmalı.

Buhar Gücü: Minimum 90 gr olmalı. Ne kadar fazla olursa o kadar hızlı ütü yapabilirsiniz.

Şok Buhar Özelliği: En az 240 gr püskürtme gücüne sahip bir ütü pantolon çizgileri için yeterlidir.

5) YENİ TİP ÜTÜLER TERCİH EDİLMELİ Mİ  ?

Eğer sık sık seyahate çıkarım diyorsanız seyahat ütüsü alabilirsiniz. Boyut olarak küçük olması sebebiyle rahatça taşınabilen bu ütüler maalesef uzun ömürlü değildir. Tasarım itibariyle uzun süreli kullanımlar için uygun değildir. Yeni tipteki diğer bir ütü modeli kablosuz ütülerdir.

Şarj ederek kullanılan bu ütülerde kablo karmaşası olmadığı için kullanım pratikliği ile öne çıkıyor. Ek olarak kabloya sahip modellerde acil durumlarda sarjı olmasa dahi kullanabiliyorsunuz. Bir diğer yeni özellik otomatik ısı ayarlı ütüler. Bu tipteki ütüler kıyafetin kumaş tipine göre sıcaklığını ayarlayarak sizi bu zahmetten kurtarır. Son olarak tabanı akıllı çiplerle donatılmış ütüler buharı kıyafetin yüzeyine eşit bir şekilde dağıtabilir.

6) HIZLI HIZLI DİĞER ÖZELLİKLER:

  • Otomatik kapanma özelliğine sahip bir ütü alırsanız ütünün fişini çekmeyi unuttum mu acaba endişesinden kurtulursunuz.
  • Tabandaki delik sayısı arttıkça kırışık gidermeniz kolaylaşır.
  • Kirece karşı koruyucu özelliğe sahip bir ütünün kullanım ömrü daha uzun olur.
  • Anti-drip ( damlama önleme ) özelliğine sahip ütüler kumaş lekelenmesini önler.
  • Alacağınız ütüyü ve ütü firmalarını kesinlikle forumlarda araştırın. Mesela ısınma süresi ne kadarmış ? Kablo uzunluğu kullanım için ideal mi ? Uzun ömürlü mü ? Bu soruların cevaplarını sadece o ütüyü kullanan kişiler bilebilir. Sizden önce o ütüyü almış olan kişilerin görüşlerinden yararlanın.
  • Alacak olduğunuz ütünün enerji sınıf A++ olmalı.

Ütü Alırken Nelere Dikkat Etmeli? – Video İncelememiz

BONUS:  Ne kadar iyi ütünüz olsa da ütüleme tekniğiniz yanlışsa sonuç iyi olmayacaktır. Youtube’da ütüleme teknikleri ile ilgili güzel 2 video buldum buyurun izlemekte fayda var.

 

1 yorum
  1. Ali diyor

    Tavsiyeleriniz İçin teşekkürler. Seramik Tabanlı ütüler daha iyi oluyor genelde

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi anlamına gelmekte. Kabul Et Gizlilik Politikası